V roce 2003 byla předložena nominace Třeboňského rybníkářského dědictví (zahrnující rybníky Rožmberk, Svět, Novou řeku, Zlatou stoku, část Staré řeky a historické centrum Třeboně) Centru světového dědictví UNESCO pro zápis na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Výborem UNESCO bylo tehdy doporučeno předmět nominace rozšířit. Třeboňsko tak dostalo novou šanci. Nyní připravuje Ministerstvo kultury ČR vyhlášení krajinné památkové zóny Třeboňská rybniční krajina. Toto území o rozloze více než 300 kilometrů čtverečních by mohlo být zároveň rozšířeným předmětem nominace k zapsání na Seznam UNESCO: „Nejedná se pouze o rybniční díla, ale také o související stavby, technické prvky nebo kulturní a historické objekty.“ říká starostka Třeboně Terezie Jenisová (KDU-ČSL) a dodává: „Pokud by se podařilo navrhované území zapsat na seznam UNESCO, bude to významným přínosem pro region. Nejen v cestovním ruchu, ale například i v možnostech čerpání určitých dotací, které budou směřovat v budoucnu pouze do míst pod křídly UNESCO. Důležitým momentem je ovšem prestižní značka, kterou získají jen ta nejcennější místa. Jejich počet bude omezený. Zásadní je rovněž ochrana krajiny pro další generace.“
K plánovanému záměru se mohli na veřejném projednávání, které iniciovalo město Třeboň, vyjádřit místní obyvatelé, podnikatelé nebo například komunální politici.
„Jedním z našich cílů musí být rozvoj regionu a zápis na seznam UNESCO tomu nepochybně také pomůže,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který se o zapsání Třeboňska na nejprestižnější světový seznam památek také zasazuje.
Jestli bude třeboňská snaha úspěšná, na to si musíme počkat. Celý proces je na začátku. Jeho garantem je Česká republika, potažmo Ministerstvo kultury ČR jako příslušný resort. UNESCO do budoucna hodlá na seznam zapisovat pouze ucelené soubory, které zahrnují jak kulturní, tak přírodní bohatství.
Přiložené dokumenty: