Cesta prezidenta Zemana 9. května do Moskvy u příležitosti konce druhé světové války, zvláště pak jeho původní úmysl účastnit se vojenské přehlídky, budí vášně. Prezident argumentuje tím, že jede uctít 150 tisíc padlých sovětských vojáků na našem území. Vy s touto cestou nesouhlasíte. Proč?
Jsem rád, že prezident Zeman se rozhodl vojenské přehlídky neúčastnit. Je to v souladu s tím, na čem se usnesla KDU-ČSL. Naši ministři rovněž byli připraveni zdržet se hlasování o cestě prezidenta do Ruska, pokud by její součástí byla i vojenská přehlídka. Nikdo nic nenamítá proti uctění památky padlých vojáků, ostatně německá kancléřka do Ruska také jede, nikoli však na přehlídku zbraní, za jejichž pomocí dochází v rozporu s mezinárodním právem k destabilizaci Ukrajiny. Český prezident se nakonec zachová stejně, a to je dobře.
Co si myslíte o medializované slovní přestřelce mezi českým prezidentem a americkým velvyslancem?
Prezident reagoval poněkud emotivně. Nicméně interpretace, že se snad Hrad chystá přerušit styky s velvyslanectvím USA se ukázala jako značně přehnaná, což kvituji. Pravdou ovše také je, že není vhodné, aby se ambasador tímto způsobem vyjadřoval na adresu hlavy hostitelské země. Kritika kroků prezidenta je věcí vnitřní politiky - a KDU-ČSL svůj názor na přehlídku ruské vojenské moci vyjádřila jasně.
Napětí mezi Západem a Ruskem je kvůli Ukrajině. Jak hodnotíte roli Ruska v této záležitosti?
Aktivní zapojení Ruska do tohoto konfliktu a porušení mezinárodního práva je naprosto zjevné. Je rovněž jasné, že bez Ruska nelze dosáhnout míru na Ukrajině, z čehož vyplývá jeho odpovědnost. Minské dohody jsou poslední šancí, jak dosáhnout diplomatického řešení - a vyhnout se další eskalaci konfliktu, což platí pro všechny zúčastněné včetně Ruska.
Jak pohlížíte na náš postoj, tedy Západu k ukrajinské krizi. Mohli jsme udělat něco lépe?
Západ se nechal Putinem zaskočit v případě Krymu. Na druhé straně EU a USA prokázaly soudržnost a akceschopnost v případě ekonomických sankcí. Ty jsou jedinou alternativou války, případně možnosti nedělat nic. A zjevně fungují. I díky nim se podařilo dosáhnout minských dohod. Dávám jednoznačně přednost tomuto evropskému řešení před americkým přístupem, který by znamenal dodávky zbraní a vyhrocení konfliktu.
Myslíte, že roztržka Západu s Ruskem potrvá delší dobu? Anebo převáží časem společné hrozby, které donutí obě strany pragmaticky nějakým způsobem spolupracovat?
Těžko předjímat vývoj událostí. Věřím, že se podaří situaci a vášně uklidnit. Historie ukazuje, že spolu z pragmatických důvodů často dokážou spolupracovat i odvěcí nepřátelé. Záleží ale především na Rusku samotném.
Minulý týden projel Českem americký konvoj. Jak byste okomentoval tuto událost, kdy ho vítaly tisíce Čechů a odpůrců bylo jen minimum? A jak důležité je pro nás spojenectví s USA?
Spojenectví nejen s USA, ale s celým západním světem považuji pro naši zemi za klíčové. Stojí za zaznamenání, že kritika amerického konvoje, tzn. aliančních vojsk, jejichž jsme součástí, zaznívala často od lidí, kterým byl nebo je blízký minulý totalitní režim. Tzn. doba, kdy se v naší zemi trvale proháněla sovětská vojska. Jsem osobně nesmírně rád, že příznivců amerického konvoje bylo několikanásobně více než odpůrců.
Zdroj:
PLPřiložené dokumenty: