KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Pobídky přitáhly miliardové investice. Filmu v ČR rozumí, píší Britové
Zpět

Pobídky přitáhly miliardové investice. Filmu v ČR rozumí, píší Britové

Přidáno 18. 2. 2015
Ilustrační foto
 Filmové pobídky loni do Česka přilákaly investice za více než 40 miliardy korun. Pobídky umožňují vracet filmovým štábům 20 procent zde prokazatelně utracených nákladů. Dokážeme tak konkurovat 14 evropským zemím, kde podobná podpora existuje, řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.
 V Česku se loni natáčel například americký film Unlocked s Michaelem Douglasem, kdy tu filmaři za služby, nájmy a výplaty utratili na 120 milionů korun, či pokračování seriálu BBC Mušketýři.

 

Výtvarnou část filmu Unlocked měl na starosti Ondřej Nekvasil, který zvítězil v mezinárodním konkurzu. Zvukařem byl Tomáš Bělohradský. Vracejí se také asijští filmaři.

„Čínští producenti jsou zajímavými partnery do budoucna. Nenaleznou tu jen historické lokace, ale i skvělé filmařské zázemí,“ komentovala to Helena Bezděk Fraňková. U filmu Somewhere Only We Know činila podle ní výše pobídky 7,8 milionu korun, když tu filmaři utratili téměř 39 milionů.

Na filmu se podílela řada českých tvůrců; 150členný štáb byl z poloviny domácí. Ačkoli zde při výrobě nebylo utraceno tolik zahraničních investic jako na projektech jiných, film má v Číně velký ohlas a znamená tedy potenciální příliv čínských turistů a velkou propagaci České republiky

 

Na Barrandově právě skončilo natáčenínorsko -české koprodukční pohádky Král Vánoc - V plné zbroji, kde je hlavním architektem Robert Komárek a uměleckým maskérem Ivo Strangmüller. Letos se mají v Česku objevit i hvězdy francouzské kinematografie Jean Reno, Christian Clavier a Gerard Depardieu při natáčení třetího pokračování Návštěvníků.


Na letošek má zatím Státní fond kinematografie k dispozici 500 milionů korun a Herman věří, že se to podaří stejně jako loni zvýšit na 800 milionů. „Štěstí je v tom, že ministr financí tyto věci vnímá pozitivně,“ dodal Herman.
„Jsme země, kde se nemusí stavět kulisy. Když investujeme 800 milionů korun do pobídek filmařům, čistý zisk jsou čtyři miliardy,“ poznamenal nedávno ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zahraniční filmaři vozí práci řemeslníkům

První řada seriálu Mušketýři televize BBC vznikala v tuzemsku v roce 2013, další loni a třetí je plánovaná na letošek; zatím se prodal do 143 zemí. Podle Ludmily Claussové z České filmové komise tu britští filmaři při práci na první řadě utratili téměř 253 milionů korun a získali zpět 50,5 milionu.

Zaměstnali 130 českých členů štábu, tři tisíce komparzistů a přes 2000 živnostníků a malých a středních podniků jako dodavatelů. Natáčeli v jedenácti historických objektech, na stavbě dekoracípodíleli čeští tesaři, truhláři, patinéři, malíři, restaurátoři, elektrikáři či zahradníci. Práci našli i skláři, keramici, kovotepci, sedláři, brašnáři, zbrojíři a 85 procent kostýmů bylo vyrobeno v Česku.

Britové chválí českou filmařinu

Na to, že natáčení je tu levnější než v Británii a díky pobídkám získá zpět pětinu nákladů, které může dál investovat do produkce, upozornil v lednu v rozhovoru pro The Daily Mail Weekend producent Colin Wratten.

„Pro každého, kdo dělá v televizi, je Česká republika radost. Rozumí tu filmařině a dokážou vyjít vstříc potřebám produkce, protože mají zkušenosti s natáčením zahraničních filmů, včetně Casina Royale a Mission: Impossible, ale i BBC dramat jako Červený bedrník nebo Karel II. - Moc a vášeň,“ uvedl.

Pochválil společnost Czech Anglo Productions, s níž spolupracuje, a upozornil, že historické lokace dodají seriálu velkolepý rozměr celovečerního filmu. „Spousta architektury nepokažené moderní výstavbou pomáhá hercům cítit se jako v 17. století,“ uvedl a připomněl, že pivo stojí jen jednu libru a je výborné. „To udělá radost každému štábu,“ dodal Wratten.

Zdroj: Lidovky.cz

Přiložené dokumenty: