Lidovci zkritizovali hnutí ANO za to, že bez koaličního projednání navrhlo ve Sněmovně změnu ústavy v podobě zavedení klouzavého mandátu či snížení odvodů obcím z hazardu. Podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Bartoška se zdá, že oba návrhy jsou spíše „píárové aktivity hnutí ANO než skutečně myšlené legislativní záměry“.
Zástupci ANO k návrhům řekli, že nejde o populismus a návrhy podle nich nejsou v rozporu s koaliční dohodou.
Podle Bartoška se koalice dohodla na společném řešení hazardu, čemuž ale neodpovídá nejnovější iniciativa poslance ANO Jana Volného ohledně výběru daní z hazardních her. Jestliže se MF nedaří vybírat daně, není podle Bartoška možné to řešit pomocí poslaneckých iniciativ. Návrh Volného by znamenal, že se odeberou peníze obcím ve prospěch MF.
Návrh mění podíl obcí a státu na výnosu z odvodu u hracích přístrojů. Zatímco nyní stát dostává pětinu, nově by to měly být dvě pětiny. Obcím by se měl snížit podíl o 20 procentních bodů na 60 procent. „Nesouhlasíme, aby se obcím braly peníze ve prospěch státu,“ řekl Bartošek.
MF minulý týden představilo připravenou novelu zákona o hazardu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za jeden den z 55 korun na 110 korun.
Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského je novela záložním řešením, pokud se zákon nestihne schválit tak, aby platil od ledna 2016. „Pokud se to zvládne do konce roku, bude tento zákon bezpředmětný a bude platit nový zákon,“ vysvětlil.
Hrozí konec legálního trhu?
„Když se hazard zdaní zásadně, vzniknou černé herny a hráče vytlačíme do černého trhu. Snížíme výnosy pro stát i obce. Příspěvek z provozu loterií do rozpočtů přitom není zanedbatelný. Je však důležité, aby samosprávy přistupovaly k této oblasti aktivně a vymezovaly místa, kde je možné hazard provozovat. Část peněz by měla být cílena na prevenci,“ uvedl Bartošek.
Podle Bartoška je taktéž nutné zamezit daňovým únikům a praní špinavých peněz. Hazard se totiž přesouvá ve velkém na internet, kde schází jakákoliv kontrola. „Je nutné vytvořit podmínky, aby zde zůstal legální trh, aby se mu vyplatilo zde působit. Pokud takové podmínky nepřipravíme, budeme zde mít trh nelegální, což potvrzují zkušenosti z Maďarska, Polska a Řecka. Obce si musí být vědomy toho, že nabídka legální může být nahrazena masívní nabídkou nelegální. Na druhé straně musíme postupovat tak, aby lidé závislí měli šanci na kvalitní život,“ uvedl Karel Blaha, ředitel odboru pro regulaci loterií MF.
O tom, že je lepší zachovat trh legální než otevřít dveře tomu nelegálnímu, je přesvědčen také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
„V současné době nám narůstá online hraní a především černý trh, což zákon sám o sobě nevyřeší. Proto je třeba se soustředit na plán prevence, na níž by měly spolupracovat obce společně se státem,“ řekl Vobořil.
Zdroj: Právo
Přiložené dokumenty: