17. 10. 2014 MFDnes
Slova o "klidné síle" v případě KDU-ČSL znovu platí. Až budou lidovci čekat na výsledky druhého kola senátních voleb, budou moci být v klidu.
Minimálně pět z jedenácti jimi podporovaných kandidátů do Senátu (dva v Praze a dále v Brně, Frýdku-Místku a v Přerově) má reálnou šanci na vítězství. Jen dva jsou ryze straničtí, zbylé tři křesťanští demokraté podporují spolu se zelenými (Václava Hampla, Václav Lásku a Jitku Seitlovou).
Nic to však nemění na tom, že osvědčili schopnost nabídnout kandidáty, kteří umějí oslovit i jiné než jejich tradiční voliče.
Ať senátní finále pro KDU-ČSL dopadne jakkoli, svou sílu prokázala už ve volbách komunálních. Jako jediná z parlamentních stran neztratila a s 3 792 mandáty se stala vítězem voleb mezi stranami. Žádná jiná jich tolik nemá. KDU-ČSL působí prostě jako pokropená živou vodou. A zdaleka už ne jako trochu nudná, usedlá strana strýců a tet, co se znají z kostela.
Lidovci po generační výměně dostali novou fazonu a umějí oslovit voliče i v pro ně netypických lokalitách. Třeba v Praze 7 člen KDU-ČSL Jan Čižinský, blízký spolupracovník ministra Mariana Jurečky a dříve Cyrila Svobody, drtivě volby vyhrál.
...
Na rozdíl od TOP 09, která v závěru kampaně akcentovala boj s komunisty a fízly, tedy retro, jinak konzervativní lidovci vsadili leckde na témata, jež se týkají občanů právě teď, jako je souboj s developery, kteří lidem zastaví město. Když k tomu připočteme, že lidovečtí ministři ostře ve vládě prosazovali odsouzení ruského chování vůči Ukrajině, není divu, že zaujali nové voliče. Lidovecké konzervy nemusí být úplně každému po chuti. Velmi kritické názory KDU-ČSL na potraty, eutanazii či možnost osvojování dětí homosexuálními páry neskousne každý. Ale každý volič také ví, co od nich může očekávat. Což dnes, kdy se to u některých stran nedá odhadnout, není tak málo. Notabene když je chuť lidoveckých konzerv ochucena spoluprací s občanskými sdruženími.
...
Celé znění článku si můžete přečíst v dnešním vydání MFDnes.
Vložil Šimon Heller
Přiložené dokumenty: