Po dobu 5 let se snažím najít si čas a chodit na zasedání zastupitelstva města. Mrazí mě skutečnost, že ve městě, kde žije skoro 40 000 obyvatel a rozděluje se rozpočet ve výši 1 miliardy korun sedím v části vyhrazené občanům mnohokrát úplně sám. Nezájem lidí o kontrolu zvolených zastupitelů a jejich volebních programů se projevuje nejen u kontraverzních investic – odbahnění Jordánu za 500 000 000,- Kč nebo intenzifikace čistírny odpadních vod za 169 000 000,- Kč, atd., ale i u rozdělování dotací, grantů a darů, kde část zastupitelů buduje svůj obraz nepostradatelného dobrodince za peníze nás daňových poplatníků a posílá tyto finanční prostředky svým známým a kamarádům do oblasti sportu, kultury a některých služeb.
Zastupitelé výrazně svými rozhodnutími ovlivňují výši životních nákladů nás občanů města, např. Vodárenská společnost 1. miliardový úvěr, Teplárna Tábor 1. miliardový úvěr. Za celá dlouhá léta zde nejsou žádné programy zaměřené na rozvoj města. Finanční zdroje města nepřináší žádnou přidanou hodnotu.
Před pár dny jsem si pročítal volební programy z roku 2010 od stran a hnutí, jejichž zástupci sedí v zastupitelstvu. Byl jsem překvapený, jak málo bodů bylo splněno. Je důležité říci, že post zastupitele je velmi náročná práce a každý investuje díl svého času, znalostí, zkušeností a za to je potřeba zastupitelům poděkovat. Otázkou je kam Tábor za ta léta posunuli. Myslím si, že většina zastupitelů dělala co mohla. Bohužel stačilo to jen na město bez vize, bez koncepce rozvoje, bez jasných pravidel a schopnosti dotáhnout zahájené projekty do cíle.
Nechci žít ve městě, kde životní náklady patří k nejvyšším v ČR, kde je nejvyšší nezaměstnanost v Jižních Čechách a odkud odchází nejen mladí lidé žít a pracovat do jiných měst.
Chci to změnit a co Vy? Také máte představu žít v atraktivním a čistém městě, plném pracovitých a činorodých lidí, které se bude jmenovat Tábor.
Viktor Mačura, zemědělský inženýr, lídr KDU-ČSL v TábořePřiložené dokumenty: