KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 „Šumavo, Šumavo, Šumavěnko milá, na tebe každý rád, jednou se podívá...“
Zpět

„Šumavo, Šumavo, Šumavěnko milá, na tebe každý rád, jednou se podívá...“

Přidáno 2. 9. 2014
Ilustrační foto
 Je tato známá šumavská píseň stále aktuální a pravdivá?

 Jsem přesvědčen, že příroda je nám dána k tomu, abychom ji moudře spravovali, užívali jejích darů a starali se o zachování a předání té krásy dalším generacím. Člověk se naučil žít v souznění s přírodou, i když podmínky nebyly často jednoduché.

Ale v jakém stavu předá naše generace tento přírodní skvost, bývalé „Zelené plíce Evropy“, kdysi krásnou Šumavu našim dětem a vnukům? Posláním Národního parku Šumava (NP), který byl zřízen Nařízením vlády č. 163 ze dne 20. 3. 1991, „je uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí a mj. i zachování typického vzhledu krajiny“. Kdo navštívil v posledních letech opakovaně Šumavu, uzná jistě, že se NP svému poslání velmi vzdálil. Desítky tisíc hektarů suchého lesa jistě není „… uchováním a zlepšením přírodního prostředí…“, nehledě na dopady, které tento stav působí:


Dochází k mineralizaci a rozpadu nadložního humusu a mechů, které zadržují vodu a zlepšují její vsakování do půdy

V období extrémních srážek se zvyšuje riziko povodní, protože mrtvý les či holina vodu nezadrží, a proto v údolích hrozí častější záplavy

V suchých letech je reálný předpoklad nedostatku vody, přestože celé území NP je zahrnuto do Chráněné oblasti přirozené akumulace vod, jejímž úkolem je zabránit snižování vodního potenciálu území a zabránit zásahům, které by mohly negativně ovlivnit vodohospodářskou funkci území. Zajišťuje tento úkol suchý les?

Z rozpadajících se stromů se uvolňuje uhlík ve formě CO2, který vytváří skleníkový plyn a tak přispívá k oteplování klimatu.

Živé stromy váží uhlík a produkují kyslík, který nejen my lidé dýcháme…

Současný stav šumavských lesů v porovnání s tím, co pamatuji jako student Lesnické školy v Písku, mne naplňuje bolestí. Bude trvat několik desítek i stovek let, než se dnešní mrtvé plochy postupně zazelenají, pokud se dříve nestanou holými skálami. Zdravý selský rozum ustupuje rádoby vědeckým tvrzením o správnosti současných „ochranářských“ postupů, které s národohospodářským přístupem a úctou k práci našich předků nemají nic společného! 

Návrh zákona o NP Šumava předložený senátory opět neprošel! Dočkáme se někdy zákonné normy, která upraví pravidla obhospodařování tohoto území, nebo jej ponecháme nesmyslné divočině - nejen přírodní?


Přiložené dokumenty: