KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Budějce, třikrát zdar!
Zpět

Budějce, třikrát zdar!

Přidáno 3. 9. 2014
Ilustrační foto

Vzpomínám na ten pocit často. Po zvolání našeho vedoucího: „Oddíle NAZDAR!“ jsme my, členové sportovního oddílu (dříve TJ Sokol později DSO v Římově) svými hlasy a hlásky desetiletých společně z plných plic zvolali: Zdar! Zdar! Zdar! 

 Ano, společně. Jedním hlasem. To, čemu se nyní sofistikovaně říká „team building“, to vytváření sounáležitosti, fungovalo, funguje a doufám bude fungovat to té doby, pokud budeme schopni vnímat „věci společné“. To platí ve sportu, v brannosti národa, v pracovních kolektivech, ve společnosti. A v politice?

Ty věci, které na místní, krajské, celostátní úrovni možno a nutno vnímat jako společné, společně užívané, jsou věci společný prospěch přinášející. Pro mne, jako bývalého ministranta v Římově, nyní lékaře a letitého lidovce v Č. Budějovicích, je to samozřejmé. Sociální učení církve (římskokatolické) stojí vlastně na pojmu a konceptu „ všeobecné určení statků“. Tj. statky- věci užitné hodnoty - jsou zde vlastně pro všechny, ať je vlastníkem kdokoliv… Jejich užívání je jednou z cest, možná tou hlavní cestou, k zajištění obecného blaha – společného dobra, v originále Bonum commune communitatis.

S blížícími se komunálními volbami zamýšlím se, již ve věku téměř zralém, se znalostí mnoha souvislostí a s prožitkem úspěchů i proher nad smyslem, zaměřením a cíli účasti naší strany,

KDU- ČSL, v tomto klání. Chci se osobně svojí účastí a nasazením zaměřit na tři okruhy, kde vidím možnost lidoveckého angažmá jako potřebnou, přitom reálnou a v nejlepším slova smyslu obecně prospěšnou.

Zdar spolupráci se sousedy!

České Budějovice jsou obklopeny prstencem samostatných obcí, které byly po určitou dobu součástí města. Uvědomme si, že v národnostně zjitřených letech, v prvním desetiletí dvacátého století, se České Budějovice staly etnicky převážně českým městem jedině v důsledku připojení okolních obcí. Po roce 1989 pozorujeme proces protisměrný. Pro Radu města České Budějovice, uvolněné funkcionáře rady a pro primátora našeho města, vzešlé z podzimích voleb, vidím jeden velký a přitom veskrze pozitivní úkol. Koordinovat samosprávné činnosti, ale i činnosti v rámci přenesené pravomoci s našimi sousedy jak v úrovni taktické, tak a to především strategické. Normy ovlivňující využití území, tedy zejména územně-plánovací činnosti a dokumenty musí být nahlíženy pod zorným úhlem funkčního celku. Totéž platí o dopravě, zde se nemůžeme vyhnout námětu Jihočeského letiště České Budějovice, jako příkladu po výtce- par excellence. Na širším perimetru musí podobný přístup platit i pro všechna dříve okresní města, a další města a obce, ať již v rámci činnosti SMOJK, nebo na jiné bilaterální a multilaterální základně.

Zdar spolupráci s krajem!

Zažil jsem to mnohokrát, jak na úrovni stranické, tak na úrovni veřejnoprávní, ale i obyčejně lidské. Určité napětí mezi „ Budějcemi“ a „Budějčáky“ na straně jedné a Krajem jako vyšším územně-správním celkem na straně druhé. Napětí mezi nimi a Nebudějčáky uvnitř rámce kraje komplikuje někdy zdánlivě nepochopitelně věci zdánlivě neproblémové. Pamětníci a moji vrstevníci si jistě připomenou, jak to jiskřilo v bývalém „ Doplněném Okresním Národním výboru“ na přelomu revolučních let 1989-1990, pak v Okresním shromáždění, a jiskření doprovázející skřípání je v tomto ohledu patrno i v práci Krajského zastupitelstva. Ambicí nově vzniklého a ustaveného Zastupitelstva statutárního města České Budějovice musí být trvalá snaha o obnovení a zaujetí skutečného „ metropolitního postavení“ našeho města v rámci kraje. Naše město je nejen sídlem kraje jako vyššího územně-správního celku. Je i skutečným uzlovým bodem života kraje v oblastech dopravy, kultury, vzdělání, sportu, zdravotnictví, školství, vědy a výzkumu, zaměstnanosti. Prostě, Město a Kraj v mnoha ohledech „ jedno jsou“ a pevně doufám, že i vědomě a cíleně budou.

Uvědomme si, že v roce 2015 nás čeká významné výročí založení našeho města, 1265 – 2015, tedy 750 let!. Zvýšený zájem o naše město a Jihočeský kraj můžeme očekávat i v souvislosti z významným výročím Mistra Jana Husa, a sice výročí 1415 – 2015 , tedy 600 let. Pro oblast Lipenska a celého Pošumaví je důležité, že je nablízku výročí básníka Šumavy Adalberta Stiftera, rodáka z Horní Plané. 1805 - 2015, tedy 210 let. Dále nutno z „krajské perspektivy“ připomenout i další skutečnost, totiž, že Jižní Čechy jsou lázeňským územím. Náš Jihočeský kraj je s hlediska počtu instalovaných lázeňských lůžek někde v polovině pole celé České republiky. České Budějovice musejí být vstupní branou jak pro lázně v Třeboni a v Bechyni, tak pro skvostné kulturní perly v naší bezprostřední blízkosti, pro Hlubokou nad Vltavou a pro Český Krumlov. Metropolis je doslova přeloženo „ město-matka“. Obnovit, upevnit a rozvíjet metropolitní postavení Českých Budějovic je běh na dlouhou trať, kéž by byl v nastávajícím funkčním období 2014-2018 úspěšně nastartován.

Zdar spolupráci mezinárodní!

Věřte, že máloco mne tak povznese a potěší jako skutečnost, že v našem městě, na historickém náměstí Přemysla Otakara II, malý kousek od radnice, co bys příslovečným kamenem dohodil, máme Konzulát ( honorární) Rakouské republiky. Do března 2013 byl jednou měsíčně přítomen též konzul Ukrajiny v prostorách Diecézní charity Č. Budějovice. Konzulární zastoupení Spolkové republiky Německo je zdá se v jednání. Vzhledem k léta trvajícím výborným vztahům a kontaktům s již čtvrtou služební garniturou velvyslanectví Jihoafrické republiky v ČR a naším městem a krajem probíhají kontakty i ve směru zřízení vhodné formy zastoupení v našem městě. Zastoupení, které by reprezentovalo i další země skupiny BRICS, zejména tedy Jihoafrickou republiku a Ruskou federaci. I v těchto snahách o metropolitní postavení našeho města se můžeme opřít o již existující spolupráci v rámci „ trojměstí“ Linec-Pasov-České Budějovice. Můžeme a musíme úspěšně umisťovat naše krásné starobylé a přitom dynamické město na mapu Evropy a světa.

Tyto všechny uvedené a zmíněné snahy nebudou naplněny, pokud nezískají většinovou podporu v zastupitelstvu a plnou podporu jak Rady, tak primátora našeho města. Získat takovouto podporu, podporu pro obecně dobré napříč politickým spektrem, to vidím jako prioritní úkol pro naši stranu a jako svůj úkol osobní, tedy součást volebního programu naší strany i mého volebního programu individuálního.

Snad k tomu mohu osobně přispět i díky tomu, že mé občanské povolání lékaře mne nutí vnímat věci v jejich prchavosti a pomíjivosti, a moje zkušenosti vysokoškolského učitele a proděkana i prorektora pro zahraniční záležitosti na Jihočeských vysokých školách i v souvislostech co nejširších.

Klidný a silný most přes rozbouřené vody každodenní politiky směrem k obecnému dobrému Bonum commune – to je má vize a můj cíl pro naši stranu, pro naše město – České Budějovice a pro to, co můžeme dokázat společně. Tak, aby naše myšlenky a především naše konání znamenaly pro naše město a nás všechny zdar.

MUDr. Petr Petr, kandidát do zastupitelstva za KDU-ČSL v Českých Budějovicích


Přiložené dokumenty: