Podle vicehejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Pavelky je to z dnešního pohledu poslední část kraje, kterou je třeba obsadit. „Je to nyní jediné hluché místo, které nenavazuje na okolní síť výjezdových stanovišť záchranky.
Mladá fronta DNES 31.1.2008 rubrika: Jižní Čechy strana: 3 autor: LUDMILA MLSOVÁ
PLÁNOVANÉ NOVINKY Záchranáři vyrážejí k lidem v ohrožení života z 25 stanovišť v jižních Čechách. Záchranka naléhavě potřebuje ještě nejméně dva další opěrné body, a to centrální dispečink v Českých Budějovicích a nové výjezdní středisko v Čimelicích na Písecku.
Jižní Čechy - Obyvatelé kraje stárnou, roste počet nemocných a lidé jsou opatrnější na zdraví. Proto také přibývá výjezdů záchranářů. Dokazuje to i jejich statistika - zatímco před pěti lety absolvovali na 32 tisíc výjezdů, vloni jich bylo o patnáct tisíc víc.
Výrazně přibývá i počet leteckých zásahů záchranářů - zatímco před pěti lety startoval vrtulník z Hosína 290 krát, vloni už 581 krát.
Vsoučasnosti vyjíždějí záchranáři k lidem v ohrožení života z 25 výjezdových stanovišť v jižních Čechách, střídá se v nich celkem 40 posádek. Jenže tato síť nestačí. Záchranka naléhavě potřebuje ještě nejméně dva další opěrné body -centrální dispečink v Budějovicích a nové výjezdní středisko v Čimelicích na Písecku.
Sanita stojí na dešti Vybudování obou staveb schválili v úterý jihočeští zastupitelé. Odsouhlasili i náklady na jejich pořízení, které jsou ochotni předplatit z krajského rozpočtu. Dispečink má stát 27 milionů korun a čimelický objekt 6,5 milionu korun.
„Jsme rádi, že se snad konečně dočkáme řádného stanoviště záchranné služby. Teď tu stojí sanita v areálu zdravotnického střediska na dešti. Vedení záchranky počítá s tím, že postaví vlastní budovu se samostatným výjezdem rovnou na silnici,“ uvedl čimelický místostarosta Vladimír Bouček.
Čimelice leží v severní části kraje na hranici se Středočeským krajem poblíž Orlické přehrady. Regionem navíc prochází hlavní silniční tah na Prahu, který je místem častých dopravních nehod.
Ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý potvrdil, že Čimelicko není závislé jen na posádkách záchranek z pětadvacet kilometrů vzdáleného Písku či Milevska a Blatné na Strakonicku.
„V Čimelicích funguje lékařská služba první pomoci a my k ní dodáváme sanitu záchranky s řidičem. Posádku vozidla doplňuje při výjezdu lékař pohotovosti. Cílem je však vybudovat tam regulérní výjezdové středisko záchranky,“ upřesnil Slabý s tím, že posádky by měly z Čimelic vyjíždět z vlastního zázemí nejpozději ve druhé polovině příštího roku.
Podle vicehejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Pavelky je to z dnešního pohledu poslední část kraje, kterou je třeba obsadit. „Je to nyní jediné hluché místo, které nenavazuje na okolní síť výjezdových stanovišť záchranky. Podle připravované koncepce ministerstva zdravotnictví se však možná zkrátí dnešní dojezdová vzdálenost podle sousedního německého modelu. To by znamenalo vytvořit v kraji zhruba do pěti let dalších pět až šest nových výjezdových míst a náklady na provozování záchranky by se zdvojnásobily,“ naznačil Pavelka.
Pro lepší představu, kolik nyní kraj jako zřizovatel záchranky do této služby investuje, lze uvést peníze z letošního krajského rozpočtu. Na záchrannou službu počítá rozpočet se dvěma zhruba stejně vysokými částkami. Na provoz dostanou záchranáři bezmála 200 milionů korun a podobnou sumu chce hejtmanství získat na modernizaci jejího vybavení a obě plánované stavby.
Nejdůležitější je dispečink Přitom důležitější než doplnit poslední chybějící místo v záchranné síti na území kraje řádným výjezdovým střediskem je však podle šéfa jihočeské záchranky vybudování nového krajského operačního střediska. To má vzniknout v prostorách českobudějovického sídla záchranářů poblíž krajské nemocnice.
„Centrální dispečink je klíčový pro rozvoj, organizaci a rozšiřování služeb. Operátoři v něm budou přijímat všechny hovory z kraje a mít přehled o sanitkách, které jsou v okolí k dispozici,“ objasnil Slabý.
Přesný termín, kdy obě stavby začnou, však zatím záchranáři nevědí. Hejtmanství chce totiž získat převážnou část peněz z evropského Regionálního operačního programu. Teprve poté, až dostane jejich příslib, předplatí tyto důležité investice z krajského rozpočtu.
Záchranka se však už dnes připravuje na čerpání evropských milionů v následujících letech. „Rádi bychom si pořídili speciální sanitky pro mimořádné události a pro svoz infekčních pacientů i další techniku. Celkem je to deset normálních sanitek, čtyři speciální skříňové sanitky a šest vozidel pro oblasti,“ vypočítal Slabý.
* Záchranná služba
Jihočeského kraje
Počet výjezdů
2003 31 894
2004 36 193
2005 48 166
2006 49 653
2007 47 283
Poznámka: Vloni celkový počet
výjezdů mírně klesl. Je to dáno tím, že
záchranka výrazně omezila takzvané
vnitronemocniční transporty z pavilonu
do pavilonu v rámci jedné nemocnice.
Naopak výrazně stoupá počet
leteckých zásahů - vloni jich bylo 581.
* Kde sídlí záchranka
Blatná
České Budějovice - 2 místa
Český Krumlov
Čimelice
Dačice
Frymburk
Hosín (letecká)
Jindřichův Hradec
Kaplice
Milevsko
Mladá Vožice
Písek
Prachatice
Soběslav
Suchdol nad Lužnicí
Strakonice
Tábor
Temelín
Trhové Sviny
Třeboň
Týn nad Vltavou
Vimperk
Vodňany
Volary
Foto popis| PŘIJEDOU VČAS. V prosinci loňského roku získali jihočeští záchranáři osm nových sanitek. Jednu z nich zkouší řidiči Bohuslav Turek (za volantem) a Petr Kočvara.
Foto autor| FOTO : MAFA - LADISLAV NĚMEC
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy