"Velmi nám chybí zemědělský dorost. V tomto směru je totiž důležité stabilizovat pracovní základnu. Bez lidí zemědělství fungovat nebude," říká radní Jihočeského kraje Jiří Netík.
RADNÍ JIHOČESKÉHO KRAJE JIŘÍ NETÍK (KDU-ČSL) ŘEKL:
Jak se dnes daří jihočeským zemědělcům?
Zemědělci v podhůří mají stabilnější pozici, protože do těchto oblastí plyne relativně ustálený tok peněz v rámci dotačních programů ministerstva zemědělství i Evropské unie. Dobré vyhlídky v tomto směru lze očekávat až do roku 2013 v rámci schváleného programovacího období EU. V největším propadu je od loňska výroba vepřového masa.
Práce na farmách není jednoduchá.
Velmi nám chybí zemědělský dorost. V tomto směru je totiž důležité stabilizovat pracovní základnu. Bez lidí zemědělství fungovat nebude.
Co v tom může udělat kraj?
Základem je, že se nám podařilo stabilizovat školství v trojúhelníku České Budějovice, Tábor, Písek. Navíc vedle toho působí celostátně významné rybářské školy ve Vodňanech a Třeboni. Na rozdíl od jiných krajů významně investujeme do provozu těchto zařízení. Například do Tábora směřovalo 30 miliónů korun. Naplněnost vzdělávacích institucí v kraji dokazuje, že se nám náš záměr daří úspěšně realizovat.
Jakou mají absolventi zemědělských učilišť, středních a vysokých škol šanci na odpovídající uplatnění?
Musíme jim vytvořit vhodné podmínky pro uplatnění v oboru. Jednou z možností je například umožnit těmto lidem včasné zapojení do podpůrných programů EU, například v rámci rozvoje soukromých farem.
Petr Pokorný
Právo, 3. 4. 2008, rubrika: Jižní Čechy