Nový plán
Nový záměr města hovořil o prodeji a vyvolávací ceně 8 735 000 korun. Cena proti minulým letům narostla, ale to nebylo překvapení. Písek se totiž rozhodl bývalou léčebnu zařadit do seznamu nepotřebného majetku. Navíc byl v této lokalitě změněn územní plán a budovu tak bylo možné komerčně využívat. Jenže pár dní před zasedání zastupitelstva se město dovědělo údajně novou informaci, že by mohlo mít možnost za pomoci dotace vybudovat sociální zařízení pro osoby s demencí a roztroušenou sklerózou.
„Zhruba před rokem tady proběhlo jednání s paní ministryní Maláčovou, kde jsme nastínili možnosti města. Jednal jsem i s krajským úřadem o podpoře. Bez dotace je velmi obtížné na nekomerční bázi tyto služby provozovat. Je to jedna z cílových skupin, která není v Písku dostatečně zajištěna. Budova bývalé léčebny U Honzíčka v současné době k zásadní rekonstrukci nespěje, byly by potřeba obrovské peníze. Vidím to spíš na demolici a stavbu nové budovy. Pokud to prodáme, tak je otázkou, pro jaký účel bude budova sloužit. Obávám se, že kdyby byla využita pro nějaké komerční účely, vzbudilo by to daleko větší emoce, než nějaká pláž U Vodáka," myslí si místostarosta Písku z KDU-ČSL Petr Hladík.
„Pokud se s tím nebude nic dělat, tak dům spadne, nebo se do něj nastěhují skvoteři. Pokud zastupitelstvo řeklo, že objekt nepotřebuje, mělo by ho město co nejrychleji prodat někomu, kdo o něj má zájem. Nebo pokud máme jiné své možnosti, zařaďme ho zpět do potřebného majetku. Ale chtělo by to podrobnější informace o tom, kdo by centrum zřídil a provozoval. Pokud vedení města navrhne, že bychom to měli ještě o měsíc odložit, tak já pro to zvednu ruku," podotkl zastupitel Jiří Hořánek z ANO.
Bezcenný dům
Také Josef Soumar (Piráti) si myslí, že hodnotu aktuálně tvoří jen pozemek pod stavbou, ne samotná chátrající budova. „Sledovat upadání budovy není pro lidské oči nic příjemného. Chřadne a nepůjde pravděpodobně zachránit. Podle územního plánu je vybudování ubytovny podmíněně přípustné a prodejem bychom ztráceli kontrolu. Budu hlasovat, aby budova nebyla prodána. Je to začátek Píseckých hor a velmi oblíbená lokalita. Dle zákona o obcích musí být prodej řádně odůvodněn. Pokud bychom prodávali tento majetek, chybí mi odůvodnění. Jeho cena se hodně přiblížila jen ceně pozemku," dodal Soumar.
Lékař a zastupitel za KDU-ČSL Tomáš Váně souhlasil s tím, že Písek centrum pro lidi s demencí a roztroušenou sklerózou potřebuje. Stejně to podle něj platí i o idech s cévní mozkovou příhodnou, pro které má nemocnice skvělé iktové centrum a rehabilitaci, ale tím prý další nabídka pacienty v Písku končí. „Za mě tedy určitě neprodávat," zdůraznil Váně.
Michal Čapek z ANO upozornil kolegy, že někteří kupci ustoupili právě kvůli striktnímu určení, co v lokalitě může a nesmí být. „Po změně územního plánu je plocha zařazená i pro komerční využití. Dříve se nepovedlo nemovitost prodat za šest milionů, podle nového posudku je cena osm milionů. Je lepší, aby se o to staral soukromý investor. Majetkoprávní komise ale nevěděla o nové informaci od pana Hladíka. Ta je ale nekonkrétní," uvedl Čapek a zopakoval, že komise doporučila prodej domu.
Jiní zájemci
Místostarostka Petra Trambová (Pro Písek) prozradila, že kolem bývalé léčebny U Honzíčka začínají kroužit potenciální kupci, kteří si mapují terén a zjišťují možnosti pro zřízení například domu pro seniory nebo dětského sanatoria. „Je to ale ve fázi oťukávání. Já osobně se kloním k názoru – pokud prodat, tak se vším všudy a neomezovat kupujícího. Pokud chceme mít kontrolu, tak snažit o vlastní zařízení," říká Petra Trambová. Petr Hladík připomněl, že pokud by město někdejší sanatorium a psychiatrickou léčebnu prodalo, ztratí nad dalším osudem kontrolu. „Pokud z toho někdo bude chtít udělat ubytovnu, tak do každé místnosti nastrká po deseti lidech a může to rozjet do týdne," podotkl.
Marek Anděl (Písek sobě) řekl, že město bude o Honzíčkovi tak dlouho debatovat, až spadne sám. „Máme před sebou další důležité investice. Měli bychom být šťastní, kdyby to chtěl někdo koupit. Kdo může za to, jaký je územní plán? My! A teď brečíme, že je tam možné komerční využití. Já jsem určitě pro prodej," prohlásil Anděl. Michal Čapek z ANO dodal, že by se neobával toho, že by na okraji Píseckých hor vznikla nějaká hrůza. „Budova spoustu let chátrá. Záměry jsou ve fázi oťukávání, ale žádný z těch plánů nebyl na ubytovnu. Navrhoval bych budovu prodat. Naším úkolem je podle mého názoru najít investora," myslí si Čapek.
Chybí informace
Jiří Hořánek spolu s dalšími kolegy apelovali na místostarostu Petra Hladíka, aby dal v nějaké rozumné lhůtě konkrétní čísla a podklady k vybudování městského sociální zařízení. „Každé rozhodnutí bylo poplatné době, kdy se o něm hlasovalo. Podporuji stažení materiálu a přípravě podkladů pro rozhodnutí, co je lepší. Pokud si pamatuji, tak stavba stojí v ochranném pásmu Píseckých hor. Nový územní plán tam nedovoluje něco nového stavět. Pokud tedy budovu zbouráme, pak už nikdy nic nového nepostavíme. Ale nemám nejčerstvější informace," zmínil Karel Vodička z KSČM.
Petr Hladík dodal, že na stavbu by město muselo žádat podporu státu, s náklady na provoz by pak mohl pomoci kraj. Jenže teď už Písek žádá o státní dotaci na přestavbu internátu v Sovově ulici na zařízení pro seniory, takže druhá žádost do stejného programu na Honzíčka by byla kontraproduktivní.
Michal Horák (Piráti) si myslí, že městu chybí odvaha vzít na sebe zodpovědnost. „Město neví, co s tím. Bojíme se, aby z toho nebyly druhé Purkratice. Druhá šance je podstoupit riziko. Nikdo z nás tuto zodpovědnost nesejme, musíme to rozseknout. Utěšovat se vizemi je jen další odklad. Situace se nemusí dlouze okecávat, máme dvě možnosti, jak z toho ven," podotkl Horák. Místostarostka Petra Trambová k tomu dodala, že za posledních pět let padlo mnoho vizí a nápadů. „Nikdy z toho nic nebylo. Ať už se rozhodneme pro cokoliv, je potřeba za to převzít zodpovědnost," uvedla.
Sedmnácti hlasy byl nakonec odsouhlasen návrh Josefa Soumara z České pirátské strany, který chtěl vyhlášení prodeje zarazit a zároveň uložit místostarostovi Hladíkovi, aby zahájil přípravu podkladů na konkrétním využití objektu. Zastupitelstvo by se pak mělo s podklady po Novém roce seznámit.
Článek vyšel v týdeníku Písecké postřehy. Dostupný
zde.