KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy V Kovářově chtějí starostu na plný úvazek. Pavlu Hrochovi zůstane funkce na kraji
Zpět

V Kovářově chtějí starostu na plný úvazek. Pavlu Hrochovi zůstane funkce na kraji

Přidáno 5. 10. 2022
Ilustrační foto
Voliči v Kovářově dali nejvíc hlasů kandidátce KDU-ČSL, kterou jako číslo jedna vedla učitelka základní školy Gabriela Zítková. Lidovci získali pět mandátů v 15 členném zastupitelstvu a za sebou nechali hnutí Jihočeši 2012 v čele se stávajícím starostou Pavlem Hrochem, radním Liborem Mandovcem a místostarostkou Štěpánkou Rybníčkovou. Jihočeši získali o mandát méně – tedy čtyři.
Před týdnem starosta Hroch uvedl, že jej nikdo z vítězné strany nekontaktoval, čili předpokládal, že lidovci jednají s jinými partnery o ustavení většinové koalice. To také Gabriela Zítková včera potvrdila. „Koalici máme dohodnutou, schůzka s panem Hrochem je naplánovaná na středu," řekla nejúspěšnější kandidátka letošních voleb, která získala 361 hlasů, zatímco starosta Hroch jen 205 a místostarostka Rybníčková pouze o jeden hlas více. Podle dostupných informací skončí Jihočeši 2012 v Kovářově v opozici.

Pavel Hroch vedle funkce starosty už druhé volební období vykonává i funkci náměstka hejtmana Jihočeského kraje a byť vždy zdůrazňoval, že souběh funkcí zvládá a obci se věnuje naplno, čelil v této věci opakované kritice. I voliči letošním hlasováním s největší pravděpodobností dali najevo hlavně to, že chtějí starostu na plný úvazek. Zda dostanou nového starostu nebo starostku, to se uvidí na ustavujícím zasedání zastupitelstva, jehož termín zatím není známý. Svolat jej musí stávající starosta v zákonné lhůtě, tedy do 21. října.

Do zastupitelstva byli zvoleni za KDU-ČSL Gabriela Zítková, Petr Janeček, Jaroslav Kahoun, Martin Hadrbolec a Alena Tittelbachová, která poskočila z desátého místa kandidátky na čtvrté. Za Jihočechy mají mandát Štěpánka Rybníčková, Libor Mandovec, Pavel Hroch a Martin Vlna, za Hasiče a nezávislé Aleš Zeman, Miloslav Hubička a Tomáš Mošnička, za uskupení Kovářov nad zlato Pavla Zelenková a Vladimír Sedakov a za KSČM Pavel Škoch.
 
Článek vyšel v týdeníku Písecké postřehy. Dostupný je zde.