První funkční období skončí na podzim lnářskému starostovi Josefu Honzovi (KDU-ČSL). Ten před necelými čtyřmi lety nahradil ve funkci dlouholetou starostku Stanislavu Maškovou, která v úřadě byla 21 let. „Za čtyři roky ‚starostování‘ jsem se naučil zvládat řadu administrativních záležitostí, o kterých ani běžný občan neví,“ říká Josef Honz, který v podzimních komunálních volbách plánuje zřejmě opět kandidovat do zastupitelstva.
Na podzim skončí vaše první funkční období na pozici starosty Lnář. Jak se za ním ohlížíte?
Bylo to svým způsobem náročné období, jehož polovina byla dotčená koronavirovou nákazou.
Jak dlouho po nástupu jste se v nové funkci rozkoukával?
Než se člověk v nové funkci zorientuje, trvá to prakticky celý rok. Já jsem měl tu výhodu, že jsem byl v předchozím období místostarostou, takže jsem některé záležitosti již znal.
Vzpomenete si, co byla první věc, kterou jste jako starosta musel řešit? A co bylo nejtěžší, co jste musel řešit?
První věc, kterou jsem řešil, bylo převzetí funkce a s tím související množství administrativních záležitostí. Nejtěžší bylo plynule navázat na rozpracované záležitosti z předchozích let.
Jste spokojený s tím, co všechno se vám podařilo za necelé čtyři roky v obci vybudovat a změnit?
Pokud se ohlédnu zpátky, z větších akcí to byla výstavba multifunkčního hřiště ve Lnářích, projektově připravená z předchozího volebního období. Dále pak zasíťování a prodej nových stavebních pozemků, nové parkovací plochy u bytových domů, dva úseky nového veřejného osvětlení a položení nových asfaltových povrchů na obecních komunikacích v okolí Psychiatrické léčebny Lnáře. Za úspěch rovněž považuji, že se nám podařilo získat do vlastnictví a částečně rekonstruovat budovu Přístavu, kde probíhají dlouhodobě některé společenské akce v obci.
Na co jste v této souvislosti především pyšný?
Žádná z uvedených akcí není takového rozsahu, abych na ní byl nějak pyšný. Ale jsem rád, že se tyto akce i přes administrativní náročnost podařilo zdárně zrealizovat.
Velkou akcí je plánovaná výstavba kruhové křižovatky na tahu I/20, která obcí prochází. Podle původních předpokladů měla být dávno vybudována, ale stále se nezačalo. Proč se celá akce zdržela a jaký vývoj je zde aktuálně?
Od podzimu minulého roku se řeší stavební povolení. Zdržení je v současné době způsobeno odvoláním jednoho z účastníků stavebního řízení a souvisejícími úpravami projektu. Nejpravděpodobnějším termínem zahájení stavebních prací je první pololetí příštího roku.
Současně je v plánu rozšíření silnice od zámku dál směrem na Blatnou. O jak dlouhý úsek by šlo a kdy by měla být realizována?
Na silnici I/20 je ve Lnářích u domu č.p. 2 a č.p. 3 plánováno její rozšíření v délce přibližně 200 metrů. Zbývající úsek – od hranic s Kasejovicemi po hranice s Tchořovicemi – v délce tří kilometrů bude pravděpodobně vybaven novým asfaltovým povrchem. V zastavěné, území Lnář pak dojde k rekonstrukci chodníků, uložení vzdušného elektrického vedení do země a instalaci nového veřejného osvětlení. V současné době řešíme majetkové poměry pozemků v rozšiřované části. Obec se je snaží získat od soukromých majitelů do svého vlastnictví. Začátek realizace předpokládám v roce 2024.
Co dalšího mají Lnáře před sebou, jaké akce byste rádi realizovali?
Rádi bychom nabídli dalším zájemcům o výstavbu rodinných domů zasíťované stavební pozemky. Akce je ve fázi zpracování projektové dokumentace. Rovněž bychom rádi realizovali ve Lnářích nové úseky vodovodu a kanalizace. V plánu je dále oprava budovy základní školy – nová střecha včetně krovu, výměna zdroje tepla, oprava elektroinstalace a renovace sociálních zařízení. Rovněž bychom rádi zateplili budovu obecního úřadu.
Čekají nějaké větší akce také osadu Zahorčice?
V Zahorčicích je ve spolupráci s krajským úřadem připravována oprava silničního průtahu, spočívající v odstranění nepřehledné zatáčky uvnitř zastavěného území a doplnění chodníků. Součástí je také výměna kanalizačního potrubí pod komunikací a doplnění vodovodu.
Po minulém vedení obce zůstalo na účtu cca 16 milionů korun. Jaké prostředky máte na účtu v současnosti?
V současné době máme na účtech 17 milionů korun. Prostředky jsou uloženy na termínovaných vkladech, abychom alespoň částečně snížili dopady vysoké inflace. Část těchto prostředků plánujeme v budoucnu použít na zmiňované stavební akce.
Ve své pozici jste se dva roky potýkal s covidovou situací. Jak ji zpětně hodnotíte a jak se projevila na životě obce?
Bohužel, covidová situace zasáhla do dění v obci zásadním způsobem. Dva roky prakticky nebylo možné realizovat žádné kulturní akce. Při zpětném pohledu mě těší pouze to, že ve Lnářích nebylo onemocnění Covid-19 hlavní příčinou úmrtí žádného z našich občanů.
Plánujete znovu kandidovat i na podzim? A s jakými plány a předsevzetími, pokud budete pokračovat jako starosta?
V podzimních volbách budu pravděpodobně znovu kandidovat do obecního zastupitelstva. Pokud bych byl opět zvolen starostou, snažil bych se pokračovat v plánovaných akcích.
Co vám dosavadní necelé čtyři roky ve funkci daly?
Naučily mě trpělivosti. I když máte vše připravené jak nejlépe to jde, vždy se může stát něco nečekaného a začínáte znovu. Zkušenost to byla vesměs pozitivní, obzvlášť v covidové době se ukázalo, jak jsou naši občané ochotní si vzájemně pomoci. Za čtyři roky „starostování“ jsem se naučil zvládat řadu administrativních záležitostí, o kterých ani běžný občan neví. Jedná se o řadu výkazů hlášení a podobných záležitostí.
Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Strakonicko dne 16 března 2022.