KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Úklid města v režii strakonických lidovců
Zpět

Úklid města v režii strakonických lidovců

Přidáno 8. 4. 2024
Ilustrační foto
V sobotu 6. dubna se skupina dobrovolníků z řad farníků římskokatolické farnosti Strakonice, Mana – Církve Apoštolské Strakonice a místních členů KDU-ČSL vydala do ulic města provést letošní jarní úklid. Celkem se úklidu zúčastnilo 18 dospělých a sedm dětí. Po akci všichni společně opekli buřty.
 
 
Účastníci se rozdělili na tři party: jedna uklízela v okolí náhodu, druhá na Stráži v Rennerových sadech a třetí podél Katovické ulice až k Jezárkám. „Celkem jsme vybrali odpad do 24 pytlů 120 l a do dvou pytlů 200 l. Obsah tvoří různé materiály: od nejmenších nedopalků, pytlíků a kelímků až po objemnější věci. K raritám patřily letos kufr a kočárek. Email se záznamem pozic pytlů a informace o nadměrném odpadu jsme poslali na odbor životního prostředí městského úřadu,“ sdělil hlavní koordinátor akce Petr Dvořák.

„Akce byla skvěle zorganizována. Všichni si jí náramně užili. A následné opékání buřtů byla skvělá třešnička na dortu,“ pochvaluje si účastník a spoluorganizátor akce Pavel Gerčák.

S úklidem s celou rodinou vypomohl a opékání buřtů od nákupu špekáčků až po přípravu ohniště na strakonické faře zařídil i zastupitel města a zástupce ředitele strakonického gymnázia Miroslav Žitný. „Akce se velmi zdařila a skvěle vyšlo i počasí. Budeme v této tradici v dalších letech určitě pokračovat,“ podotkl Žitný.

Politolog a pedagog z Jihočeské univerzity Vladimír Hanáček uklízel v okolí nového KFC na Katovické. „Z množství odpadu na přilehlé louce jsem byl lehce v šoku. Houští bylo plné použitých kelímků, plechovek, obalů a sáčků, kterých jsem jen v úseku od křižovatky u sídliště Mír ke KFC nasbíral tři čtvrtiny pytle. Kéž by se lokalita stala do budoucna vábnější a lidé víc čistotní. Potěšilo mě poděkování od náhodné kolemjdoucí, kterého se mi dostalo,“ prohlásil Hanáček.

Pokud to bude nezbytně nutné, účastníci jsou odhodláni akci zopakovat i příští rok.