KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Strakoničtí lidovci pro podporu profesionálních hasičů
Zpět

Strakoničtí lidovci pro podporu profesionálních hasičů

Přidáno 21. 12. 2020
Ilustrační foto
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, územní odbor Strakonice podal na město žádost o dotaci na spolufinancování úpravy garáží pro výjezdovou techniku, konkrétně na modernizaci vzduchotechniky, podlah a vrat garáží. Požadovaná částka činila výši 300 tisíc korun. Rada města nedoporučila tuto dotaci schválit a zastupitelstvo o návrhu rozhodovalo na svém zasedání ve středu 16. prosince.
 
 
Zastupitel za KDU-ČSL Miroslav Žitný podal protinávrh, v němž navrhnul profesionálním hasičům tuto částku naopak poskytnout. „HZS jako složka integrovaného záchranného systému dělá záslužnou práci pro naše občany a potřebuje nejkvalitnější vybavení a zázemí. Proto bychom se měli pokusit pro ně tyto peníze v městském rozpočtu najít. Navrhnul jsem tedy protinávrh dotaci poskytnout s tím, že pokud celkové náklady tuto požadovanou částku nepřesáhnou, jak stálo ve stanovisku rady, tak by asi logicky tu dotaci částečně nebo úplně vrátili,“ podotýká Miroslav Žitný.
 
Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) k návrhu podotkl, že město chce podpořit především dobrovolné hasiče, rekonstrukci objektu, nákup nového auta atd. a bude to stát miliony. Proto v situaci nezbytných úspor vedení města navrhlo profesionálním hasičům částku neposkytnout. Zároveň doplnil, že pokud by městu zbyly peníze, tak je rádo poskytne i HZS.
 
„Město Strakonice zřizuje jednotku SDH a je proto pochopitelné, že jí musí zajistit dostatečné  zázemí. Je zřejmé, že objekt v Sokolovské ulici je už dlouhodobě nevyhovující. Jednotka ale úzce spolupracuje s HZS jako případná výpomoc při výjezdech. Řada členů JSDH jsou zároveň členy Okresního sdružení hasičů, které objekt na Podsrpenské také využívá. Všechny tři složky dlouhodobě úzce spolupracují. Navíc státní složky integrovaného záchranného systému jsou dlouhodobě podfinancované. Za to samozřejmě město nemůže, ale přesto bychom se měli pokusit hasičům pomoct. Slouží a pomáhají nám tady ve Strakonicích a požadovaná částka by městský rozpočet nezruinovala,“ prohlašuje člen finančního výboru města za KDU-ČSL Vladimír Hanáček.
 
Zastupitelstvo města návrh zastupitele Žitného zamítlo. Z 18 přítomných zastupitelů návrh podpořili tři zastupitelé, kromě Žitného i zastupitel za ODS Ladislav Havel a zastupitel za SV Pavel Drdel. Proti bylo jedenáct zastupitelů za SV. Zdrželi se tři zastupitelé za SV, zastupitelka za Jihočechy 2012 Miroslava Zralá a zastupitel za TOP 09 Martin Gregora. Následně bylo schváleno zamítnutí žádosti celkem dvanácti zastupiteli, zdrželo se šest zastupitelů a Miroslav Žitný byl proti.