KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Strakoničtí lidovci navrhují snížení daně z nemovitosti
Zpět

Strakoničtí lidovci navrhují snížení daně z nemovitosti

Přidáno 3. 3. 2021
Ilustrační foto
Na zasedání zastupitelstva města Strakonice ve středu 24. února předložil zastupitel za KDU-ČSL Miroslav Žitný návrh na snížení daně z nemovitosti ve městě z koeficientu dva na koeficient 1,5. Vyšel v tomto z doporučení finančního výboru ze 16. února, který s odkazem na změnu zákona o dani z nemovitých věcí od 1. ledna letošního roku zavedla možnost nastavit koeficient s využitím desetinných míst.
„Jsem přesvědčen, že finanční výbor správně upozornil na nutnost vzít úvahu novelu zákona. Proto jsme se tím na zastupitelstvu zabývali a je potřeba se k tomu vrátit. Pro občany města znamená navýšení koeficientu z 1,0 na 2,0 pro letošní rok řádově několik set korun, ovšem mějme na paměti místní podnikatele - zejména ty drobnější, jelikož podnikatelské prostory jsou navíc zdaněny vyšší sazbou než nemovitosti k bydlení,“ konstatoval zastupitel Žitný.  
 
„Místní ekonomiku je v současné krizové situaci třeba podpořit všemi prostředky také z pozice města a díky možnosti desetinné úpravy koeficientu lze uvažovat o kompromisu příjemnějším, než je skokové navýšení o 100%,“ doplnil.
 
Pokud by změna v zastupitelstvu Strakonic prošla, platil by nový koeficient od 1. ledna roku 2022. „Tento návrh jsem ve finančním výboru podpořil, jelikož jde o úlevu místním podnikatelům v krizové době. Nejde o to, že by daň z nemovitosti byla horentně vysoká, ale je potřeba vytvářet stabilní a předvídatelné prostředí. Městský rozpočet je navíc ve velmi dobré kondici a schodek rozpočtu je z čeho krýt dostatečnou rezervou z přebytků minulých let. Proto je potřeba investovat do rozvoje a vytvářet podmínky vzájemné důvěry, k čemuž by snížení daně z nemovitosti jistě přispělo,“ prohlásil člen finančního výboru za KDU-ČSL Vladimír Hanáček.