Český rozhlas České Budějovice, Přímá řeč
Česko zaostává v rozvoji větrné energetiky. S výjimkou Slovenska vyrábíme řádově méně elektřiny z větru než naši sousedé. Stát se proto rozhodl tuto situaci změnit. Mimo jiné by měly v dohledné době vzniknout takzvané akcelerační zóny, území, kde bude možné stavět větrníky bez zbytečných průtahů.
Výroba větrné energie budí v ČR mezi lidmi stále odpor. I z toho důvodu je v Česku minimálně využívaná. Pouhé 1 % elektrické energie je v České republice vyrobeno větrem, avšak potenciál je zde minimálně desetinásobný. V Jihočeském kraji se nenachází ani jedna větrná elektrárna, jelikož jejich výstavba naráží na odpor místních obyvatel. Na dotaz, zda by si on sám dokázal představit čistě teoreticky výstavbu větrné elektrárny nedalo jeho rodných Zubčic, František Talíř odpověděl, že ano. Je podle něj však nutná shoda nejenom mezi zastupiteli, ale i mezi občany. Není možné protlačit výstavbu na sílu, to není nikdy správná cesta.
Klíčová je podle náměstka životního prostředí komunikace mezi zainteresovanými stranami ještě předtím, než dojde k plánování výstavby. Klíčové je si vždy říci, proč je nutné stavět elektrárny, z jakého důvodu to vlastně děláme. Důvod je jasný, potřebujeme dostatek elektrické energie, bez níž se neobejdeme. Ač je on sám velkým zastáncem získávání energie z jádra, tak potřebujeme zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje a zde má právě vítr velký potenciál.
Vymezení akceleračních zón podle Františka Talíře urychlí povolovací procesy spojené se stavbou větrných elektráren. „Ne, že bychom obešli například nějaká nutná biologická posouzení, ale při určování akceleračních zón jednotlivá ministerstva už dopředu posoudí střety veřejných zájmů. Jedním zájmem je samozřejmě obrana, pak tady máme kulturní aspekt, environmentální hledisko a podobně a my toto zhodnotíme dopředu, aby se to potom nemuselo složitě jako dnes posuzovat ke každému konkrétnímu případu,“ vysvětluje.
Akcelerační zóny by měly být vymezeny během letošního roku. „Nechceme to prosadit na sílu, takže probíhá komunikace s jednotlivými kraji, případně s obcemi, aby vše bylo kompatibilní s jejich zásadami územního rozvoje. Proto to trvá tak dlouho, ale je důležité si všechno vyříkat dopředu než potom vést nějaké kompetenční spory,“ uvádí náměstek.
Obce, které se ocitnou v akceleračních zónách, ale podle něj stále budou moci do plánované výstavby větrných elektráren mluvit. „V současné době často probíhá referendum a když je zamítavé, investoři zpravidla od záměru upustí. Jsou poměrně rozumní a sami se chtějí dohodnout s danou obcí. Podle mého názoru je to jenom správně. Když to místní nechtějí, nechť se to nestane. Pokud tedy projde nová legislativa a budou stanoveny akcelerační zóny, urychlí to proces, ale žádným způsobem to nezhorší pozici obcí oproti současnému stavu,“ ubezpečuje.
Pokud Vás zajímá celý rozhovor, poslechnout si ho můžete zde: https://budejovice.rozhlas.cz/stat-chce-podporit-rozvoj-vetrne-energetiky-lamat-odpor-obci-vuci-vetrnikum-pry-9425468