KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Salesiánské chaloupky jsou na jihu Čech stále fenoménem
Zpět

Salesiánské chaloupky jsou na jihu Čech stále fenoménem

Přidáno 22. 8. 2017
Letní tábory pro děti, organizované českobudějovickými salesiány, jsou stále oblíbenými a vyhledávanými akcemi nejen ze strany věřících křesťanů. Na jihu Čech mají tradici sahající až k počátkům polistopadové obnovy náboženského života ve veřejném prostoru. 
Místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek na tyto počátky osobně pamatuje. „Salesiánské akce jsem navštěvoval už jako student začátkem 90. let. Byly to nezapomenutelné zážitky. Jsem moc rád, že tato tradice je stále živá a že přitahuje stále velké množství mladých lidí,“ říká k tomuto tématu Jan Bartošek.
Letních chaloupek a příměstských táborů se účastní každé léto kolem 300 dětí, akce organizujeme i během školního roku. „Naše tábory jsou rodinného typu, díky menšímu počtu účastníků se tak vedoucí mohou věnovat dětem individuálně, tím se předchází negativním společenským jevům, např. šikaně,“ upřesňuje dlouholetý koordinátor salesiánských chaloupek Jiří Heller. „Zaměřujeme se také na systematickou formaci a vzdělávání dobrovolníků – animátorů a vedoucích akcí  v průběhu školního roku. Během letních prázdnin jsme zorganizovali pro děti z jihočeského regionu 14 prázdninových akcí – chaloupek včetně příměstských táborů. Během školního roku 2 akce – podzimní a lyžařskou, na které budou dělat instruktory lyžování naši vyškolení zaměstnanci. Dobrovolníci se během roku budou na tuto práci systematicky připravovat na vzdělávacích víkendech,“ doplňuje Jiří Heller.
Dlouholetým účastníkem chaloupek je také jeho bratr Šimon Heller, jenž byl třináct let vedoucím jedné chaloupky. „Chaloupky mi přinesly mnohé zkušenosti, od organizační práce až po vaření. A samozřejmě přinesly i mnoho přátel, s nimiž jsem v kontaktu dodnes,“ potvrzuje Šimon Heller.
 
Red.