KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Projev Jana Bartoška při mimořádné schůzi Sněmovny
Zpět

Projev Jana Bartoška při mimořádné schůzi Sněmovny

Přidáno 12. 3. 2018
Ilustrační foto
projev Jana Bartoška

Děkuji, pane předsedající. Mé vystoupení bude také krátké. Na začátek dovolte, abych ocitoval Alexandra Mitrofanova, kterak vidí Babišovu vládu v demisi. Píše: "Pozvete maníka na pohovor, zda ho přijmete jako sluhu. Nedáte mu důvěru. Vyloví vám rybku z akvárka, usmaží a sežere. Potom vyžene z baráku vašeho psa, nakonec vám vleze do postele, že tam bude makat a pak se podrážděně zeptá, co tam vůbec děláte."


Víceméně je potřeba si uvědomit, že v současné době spravuje zemi hnutí ANO. Má vládu, která nemá důvěru. Dále je potřeba říct, že zemi spravuje strana, která dosáhla sice excelentního výsledku ve volbách, tedy 30 procent, ale současně je potřeba i zodpovědně říct, že to není většina. Je to vláda, která nemá důvěru. 

I sám Ústavní soud v minulosti rozhodl, že by se vláda, která nemá důvěru, tedy vláda v demisi, měla zříct jakýchkoli zásadních kroků. Obecně řečeno je to stejné, jako když si pronajmete byt a víte, že v něm budete jenom dva měsíce. Taky v něm nevybouráte příčky a nerozbijete kuchyňskou linku, protože víte, že za dva měsíce přijde někdo jiný a bude v tom bytě bydlet. A vy se skutečně chováte jako nájemník, který se rozhodl, že ten byt vybydlí. 

Kdybyste chtěli tuto zemi spravovat zodpovědně, tak nebudete kopírovat manýry sociální demokracie a ODS, které dnes kritizujete. Právě proto byl sepsán služební zákon - právě proto, že se předtím vyhazovali úředníci. Navíc se ukazovalo, že právě takový postup poškozuje práci ministerstev. Místo toho, abyste ty modely chování, které kritizujete, odmítli, tak jste je naopak převzali. Bohužel, už v minulosti jste u spousty věcí kopírovali to, co bylo špatně. Nepokračujete v dobré praxi, ale pokračujete ve špatné praxi.

No a asi na závěr chci říct - pan premiér v demisi a pan Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny, se otevřeně přihlásili k mantinelům demokracie. Když už se k něčemu hlásíte, tak to respektujte, protože jinak je na vás pohlíženo jako na lidi, kteří nedrží slovo. Děkuji.


Na projev Jana Bartoška se můžete podívat zde: https://www.facebook.com/kducsl/videos/10159986775060577/