KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Náměstek hejtmana František Talíř převzal záštitu nad prvním ročníkem hudebního festivalu Foersterův
Zpět

Náměstek hejtmana František Talíř převzal záštitu nad prvním ročníkem hudebního festivalu Foersterův Chýnov

Přidáno 25. 8. 2023
Ilustrační foto
V srpnu a září proběhne v malebném jihočeském městečku první ročník malého hudebního festivalu s velkým jménem „Foersterův Chýnov“, přičemž navazuje na předchozí dva nulté ročníky, které chtěly připomenout dvě umělecké osobnosti s Chýnovem nerozlučitelně spojené. Jde především o slavného místního rodáka, sochaře Františka Bílka, od jehož narození v roce 2022 uplynulo 150 let, a jeho přítele a duchovního souputníka, hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera.
Záštitu nad letošním prvním ročníkem převzal první náměstek hejtmana Jihočeského kraje za KDU-ČSL František Talíř. „Všichni z nás – hudebníci, organizátoři festivalu i posluchači – jsme přátelé umění a klasické hudby. A ta má v sobě obrovskou sílu naše životy nejen prohlubovat, ale také propojovat. Mám proto velkou radost z toho, že se budeme během hudebního festivalu Foersterův Chýnov setkávat a společně naslouchat nádhernému programu jednotlivých koncertů,“ prohlásil náměstek Talíř k slavnostnímu zahájení festivalu.
 
„Dovolte mi, abych vám popřál hodně radosti z hudby samotné i ze setkání s ostatními účastníky. A za nás posluchače děkuji všem umělcům a organizátorům, že pro nás v krásném prostředí Chýnova tento bohatý program připravili,“ dodal náměstek hejtmana.
 
Josef Bohuslav Foerster se s Františkem Bílkem seznámil díky svému bratru Viktorovi, Bílkovu spolužákovi na akademii výtvarných umění v Praze. Když si František Bílek v Chýnově postavil vlastní ateliér, zamýšlel vytvořit zde jakousi tvůrčí dílnu, kde by umělci společně pracovali a vzájemně se inspirovali. Asi nejbližším Bílkovým spolupracovníkem se  stal právě Viktor Foerster, jehož prostřednictvím zval k návštěvě Chýnova Bílek i jeho bratra, již známého hudebníka, Josefa Bohuslava, ve kterém pobyt v Chýnově zanechal nesmazatelnou stopu a naopak František Bílek, hudebně citlivý a vnímavý člověk, byl okouzlen Foerstrovou tvorbou a sám některá jeho díla se svou manželkou a sourozenci při domácím muzicírování interpretoval.
Pečlivě připravovaná dramaturgie festivalu, kterou zaštiťuje Mezinárodní společnost Josefa Bohuslava Foerstera, čerpá samozřejmě hlavně z hluboké tvůrčí studnice skladeb Josefa Bohuslava Foerstera a je doplněna díly jak jeho současníků, tak autory mladšími, případně klasickou komorní literaturou 19. století.

Koncerty se konají především v barokním kostele Nejsvětější Trojice v Chýnově nebo v ateliéru vily Františka Bílka. Festival chce svým návštěvníkům zprostředkovat ale i návštěvu objektů přístupných jen výjimečně, například kostela sv. Petra a Pavla v nedalekém Hartvíkově nebo gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hrobech.

Festival probíhá na sklonku léta, koncem srpna a začátkem září a vystupují na něm jak špičkoví interpreti, mistři svých oborů, tak mladí začínající umělci.

Projekt je financován soukromými i veřejnými dotacemi a dary a dobrovolnými příspěvky na vstupné.