KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Na opakované komunální volby ve Strakonicích jsou lidovci připraveni
Zpět

Na opakované komunální volby ve Strakonicích jsou lidovci připraveni

Přidáno 28. 8. 2019
Ilustrační foto
V okresním městě Strakonicích došlo v posledním roce k bezprecedentnímu vývoji. Poprvé v dějinách české komunální politiky došlo k tomu, že ve dvaadvacetitisícovém okresním městě byly soudně zrušeny komunální volby, které proběhly v řádném termínu v říjnu loňského roku. Důvodem byly pochybnosti o korektnosti kampaně vedené vládnoucím hnutím Strakonická Veřejnost, které získalo 51% hlasů voličů a obsadilo čtyři pětiny mandátů v zastupitelstvu. 
Unikátnosti situace pak ještě dodal fakt, že právě vládnoucí strana se po verdiktu krajského soudu bránilo ústavní stížností u Ústavního soudu, a to po dvou krajských rozhodnutích hned dvakrát. Ústavní soud v Brně nejprve věc v dubnu vrátil českobudějovickému krajskému soudu k novému projednání a následně usnesením z 9. srpna loňské volby definitivně zneplatnil. Opakované volby 14. prosince tak ukončí více než rok trvající provizorium, kdy okresní město nemá zastupitelstvo ani schválený rozpočet a v omezeném režimu rozhoduje rada v obsazení z minulého volebního období.
Celá tato anabáze Strakonicím vůbec neprospěla. Provozní opatření nutná k běžnému chodu města byla samozřejmě zajištěna, avšak rozpočtové provizorium pozastavilo větší investiční aktivitu. Největší škody však způsobila dlouhodobost trvání této nejistoty. V již tak rozjitřené atmosféře, charakterizované ostrými střety mezi současným a bývalým starostou, resp. nově i strůjcem volební žaloby panem Jánským a jejich skalními příznivci, přišla u převážné části občanů města letargie, znamenající nezájem o dění, které spousta Strakoňáků už postupně téměř přestala sledovat.
Zmobilizovat tyto voliče do nových voleb bude náročný úkol pro všechny kandidující strany. KDU-ČSL se přesto ale samozřejmě voleb účastnit bude. Chceme Strakonicím nabídnou vizi lepší budoucnosti, než byl uplynulý rok, a pracovat pro ní. Začít je třeba uklidněním situace, zasednutím k jednacímu stolu a započnout vážnou debatu o budoucím rozvoji Strakonic. Taková debata by měla zahrnovat širší konsensus. Pro demokracii není zdravé, když má jedna strana sama většinu a může si dělat co chce. Lidovci vždy byli „klidnou silou“, hledající dohodu a porozumění. Budou o ní usilovat nyní i ve Strakonicích, ať už opakované prosincové volby dopadnou jakkoliv.
 
 
PhDr. Vladimír Hanáček
předseda OV KDU-ČSL Strakonice