KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Lídrem v Jindřichově Hradci je Karel Bajer
Zpět

Lídrem v Jindřichově Hradci je Karel Bajer

Přidáno 12. 8. 2022
Ilustrační foto
Lídrem Společně pro Hradec (společné kandidátky nezávislých kandidátů a KDU-ČSL) je lékař Karel Bajer. Představujeme vám ho v následujícím rozhovoru. 
Jak byste se krátce představil a čím se zabýváte?
 
Obě rodiny mých rodičů jsou z Jindřichova Hradce, dokonce i někteří z prarodičů, já se zde narodil a kromě studijní přestávky celý život i v Jindřichově Hradci prožil. Pracovně jsem byl přibližně 20 roků spjat s naší nemocnicí, poslední roky je mě možné potkat v nedaleké Třeboni na LD Aurora nebo v privátní rehabilitační ambulanci v Jindřichově Hradci. Co dělám, myslím většina čtenářů dobře ví a pro ty ostatní je nápovědou titul u jména.
 
Čím byste byl pro Jindřichův Hradec přínosem? / Co a jak byste "ODPOVĚDNĚ pro Jindřichův Hradec" vytvořil?
 
To je složitá otázka – protože mi evokuje heslo „dělat účet bez hostinského“ – tedy vyjadřovat se k něčemu v nepatřičnou chvíli. Přínos by asi bylo lepší hodnotit spíše s odstupem než dopředu a patrně ještě od svého okolí. V politice působí relativně hodně lékařů, proto ani já se necítím být hendikepován vystudovaným oborem. Na rozdíl od většiny z nich mám ještě bonus v rozšíření svého vzdělání o obory managementu, základy ekonomiky i práva. Protože jsem nebyl hned po gymnáziu úspěšný u zkoušek na medicínu, strávil jsem krásný rok přes ulici na Střední ekonomické škole při studiu oboru „Ekonomika a zpracování dat“. Potkal jsem tam spoustu zajímavých lidí, které rád dodnes potkávám. Proto dobře vím, že inteligence a stupeň dosaženého vzdělání se nemusí potkávat – a to platí na obě strany. A protože spousta věcí je o „zdravém selském rozumu“, nebojím se. A procesní věci chodu Městského úřadu bych se určitě rychle doučil, jako všichni ostatní přede mnou.
 
Co Vás rozesměje a co naštve?
 
Mám rád humor, tedy asi by bylo logické, že se rád zasměju vtipu. Ale rozesměje mě třeba i urputná snaha některých po moci a slávě. Pro pomíjivost obojího. A naštvu se, když mám pocit, že to již překračuje meze mé hranice slušnosti. A potom nejsem rád, že se v politice vytrácí potřeba naslouchání jeden druhému a místo toho se objevuje potřeba druhou stranu znemožnit a převálcovat, prostě pokořit. Hlavně mě to mrzí proto, že takové kroky obvykle odnese spousta nevinných lidí v okolí, na které taková rozhodnutí dopadnou. A zdaleka nemám na mysli pouze politiku komunální.
 
Nejlepší vlastnost / Nejhorší vlastnost?
 
Doufám, že i zbytek rodiny by se shodl na tom, že vždy jsem se o ně dokázal postarat. Nejen materiálně. Snad by mohli kamarádi potvrdit, že se snažím držet slovo a že se mi dá věřit. To by mi mohlo, jako patriotovi Hradce, pomoci i v komunální politice. A nejhorší vlastnost je možná to samé, při pohledu z druhé strany. Přílišná zásadovost přináší problémy mě a někdy i okolí. Lidé, co mění rychle názory dle aktuální situace, to mají jednodušší.
 
Proč zrovna tato kandidátka?
 
S KDU je naše rodina spjata po několik generací, tedy výběr považuji za vcelku logický. A s lidmi z kandidátky mě spojuje mnoho volnočasových aktivit (třeba vztah k hudbě), ale i podobný pohled na svět. Pohled vycházející z toho, že vše není jenom ekonomika, reklama a konzum, ale že jsou důležité i jiné aspekty – mezilidské vztahy, dodržování pravidel, otázky etiky nebo třeba důraz na rodinu. A vím, že to není nic mimořádného, jenom se nějak o těchto věcech méně hovoří a potom to vypadá, že se z života vytrácí.
 
Vaše životní krédo nebo citát?
 
Nedělej těm okolo to, co by se ani Tobě nelíbilo.