První pozici kandidátky tedy obsadila KDU-ČSL a na druhém místě kandidátky je současný krajský zastupitel a předseda krajského výboru pro vzdělávání, ředitel školy v Malšicích na Táborsku Pavel Klíma.
KDU-ČSL a TOP 09 poté představily i další lidi z čela kandidátky a ti prezentovali jednotlivé programové priority. Na kandidátce nebude chybět poslanec Jan Bartošek, který zdůraznil, že obě tyto strany budou prosazovat, aby stát nekrátil krajům a obcím peníze ze sdílených daní a nepřipravil je tak o 25 miliard korun.
V popředí společné krajské kandidátky má být také budějovický zastupitel Šimon Heller, člen Mladých lidovců, který představil vize z rodinné politiky - mluvil o porodném ve výši 5000 korun a pastelkovném pro prvňáčky ve výši 2000 korun jako plánu pro Jihočeský kraj. Odvaha mít děti se podle něj musí podporovat.
Na této kandidátce jsou také oba písečtí místostarostové - Petr Hladík z KDU-ČSL a Petra Trambová z TOP 09. Petra Trambová zmínila kroky, které by měly vést ke zlepšení dopravní situace v kraji - dokončení dálnice D4, zkapacitnění hlavních tahů, jednotný systém celokrajské jízdenky se zapojením všech dopravců, plán oprav komunikací připravovaný ve spolupráci s obcemi a rozvoj cyklistiky s důrazem na cesty do práce.
Náměstek budějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09) je dalším z kandidátů a přiblížil plán pro ochranu krajiny a životního prostředí. Mluvil o problémech, které přineslo bolševické scelování lánů, o podpoře drobných regionálních zemědělců a kůrovcové kalamitě, která má příčiny v osazování smrkových monokultur už po staletí - za účelem rychlého zisku.
Starosta Radomyšle Luboš Peterka (KDU-ČSL), který bude na kandidátce reprezentovat Strakonicko stejně jako primář dětského oddělení strakonické nemocnice Martin Gregora (TOP 09), objasňoval představy o podpoře venkova. Zastavit vylidňování je podle něj možné jenom tím, když se na venkově zachovají školy, pošty, hospody, ordinace, ale také policejní služebny, stavební úřady nebo matriky.
Pavel Klíma pak mluvil o školství. "Naším cílem je změnit k lepšímu 125 škol, které zřizuje Jihočeský kraj. Klíčovými osobami jsou ředitelé, podpora začíná u konkurzu výběrem kvality bez politického pozadí," řekl. Pavel Klíma zastává názor, že by ředitelé neměli být pod kuratelou konkurzu vždy po šesti letech, protože pro dobrého ředitele je šest let krátká doba, pro špatného příliš dlouhá. Vyslovil podporu Strategii 2030+, s níž přišlo ministerstvo školství. "Doufám, že se stane oficiální vizí vzdělávacího systému," řekla Pavel Klíma s tím, že změna musí proběhnout v hlavách ředitelů škol. Zdůraznil také podporu učňovského školství.
Lídr a kandidát na hejtmana František Talíř popsal "Marshallův plán pro jižní Čechy" jako moderní, prozápadní, transparentní a hodnotově ukotvený. V odpovědích na otázky novinářů pak zástupci této kandidátky TOP 09 a KDU-ČSL s podtitulem Společně pro jižní Čechy řekli, že pokud budou mít slovo v příští krajské vládě, nebude se létat na návštěvy na východ, ale budou se podporovat vztahy s nejbližšími sousedy. Rozhodně by prý také na krajském úřadu zavlála příští rok v březnu tibetská vlajka, což letos v radě kraje neprošlo o jeden hlas. Pavel Klíma potvrdil i názorové souznění s aktivitami hnutí Milion chvilek pro demokracii.
Kdo je 26 letý kandidát na hejtmana František Talíř? Wikipedie o něm uvádí:
Absolvoval několik studijních a pracovních pobytů v Itálii, spolupodílel se na překladech historických pramenů pro osudy příhraničních oblastí Československa ve 20. století. Hraje ve svatebním kvartetu na violoncello, vystudoval operní zpěv a historii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, moderuje plesy, mluví na pohřbech, řadu let prováděl v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě a v Budějovickém Budvaru. Živí se jako historik a moderátor, je též externistou operního sboru Jihočeského divadla.
Článek vyšel v jihočeských Týdenících. Dostupný
zde.