KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti minulého režimu
Zpět

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti minulého režimu

Přidáno 22. 3. 2019
Ilustrační foto
Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek lidí k Pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě. Při následném pochodu pak při devíti zastaveních vzpomněli i zapálením svíčky na devět perzekvovaných lidí po celém světě, kteří byli vybráni s pomocí organizace Amnesty International. Akci s názvem Dáváme hlas ponižovaným uspořádala Českobratrská církev evangelická.
"Je odpovědností občanů svobodného světa, aby se o osudy pronásledovaných zajímali, snažili se jim pomoci a vytvářeli mezinárodní solidaritu," řekl přítomným bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Připomněl severokorejské tábory, represe v Číně i ve Venezuele nebo ideologické zneužívání náboženství v Íránu.
 
Herman také uvedl, že svoboda není jednou provždy dána a že i v Česku jsou lidé, kteří relativizují zločiny minulosti. Poznamenal, že komunisté "drží současnou vládu pod krkem, vydírají ji, snaží se ovlivňovat zahraniční politiku a vyvázat nás z mezinárodních vazeb.
 
Emeritní synodní senior evangelické církve Joel Ruml připomenul březen 2003, kdy na Kubě bylo zatčeno 75 předních disidentů, kteří byli následně odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Na jejich podporu vzniklo sdružení Dámy v bílém (Damas de Blanco), které tvořily ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů. Shromáždění po jejich vzoru bílými stužkami, balonky a deštníky vyjádřili solidaritu s utiskovanými.
 
Na pochod navázala diskuse v Knihovně Václava Havla o lidských právech ve světě, zejména v regionech Latinské Ameriky, Ruska a Číny. Mezi hosty patřil mimo jiné venezuelský filmař a novinář Valerio Mendoza.

Článek vyšel na serveru Eurzprávy.cz. Dostupný zde