KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy KDU-ČSL se vrací do zastupitelstva Strakonic
Zpět

KDU-ČSL se vrací do zastupitelstva Strakonic

Přidáno 16. 12. 2019
Ilustrační foto
V opakovaných komunálních volbách ve Strakonicích, které proběhly v sobotu 14. prosince 2019, se povedl historický zlom. Do zastupitelstva tohoto dvaadvacetitisícového jihočeského okresního města se po devíti letech vrací zástupce KDU-ČSL. 
Lidovci šli do voleb společně s TOP 09 a ODS na společné kandidátce TROJKOALICE PRO SILNÉ STRAKONICE, která skončila na druhém místě za vítěznou Strakonickou Veřejností (64,72%, 17 mandátů) a získala podporu 14,97% voličů a tři mandáty. Jeden z nich, konkrétně druhý v pořadí připadl lídrovi KDU-ČSL v rámci Trojkoalice Miroslavu Žitnému, učiteli, historikovi, hudebníkovi a zástupci ředitele strakonického gymnázia. Ten obdržel celkem 1 455 hlasů voličů. V zastupitelstvu Strakonic získala KDU-ČSL naposledy v komunálních volbách v roce 2006, kdy je zastupovali Ivana Říhová a Jiří Chod. Druhý lidovec v pořadí, politolog a okresní předseda strany Vladimír Hanáček získal 1 297 hlasů a stal se tak třetím trojkoaličním náhradníkem.
Vzhledem k situaci, kdy vítězná Strakonická Veřejnost v čele s dosavadním starostou Břetislavem Hrdličkou získala tříčtvrtinovou většinu v zastupitelstvu, je jakákoliv varianta koalice velmi nepravděpodobná. Zástupci Trojkoalice se tak chystají na opoziční roli a budou v následujících dnech vyjednávat o obsazení výborů a komisí města, které by mělo odpovídat poměru sil mezi kandidujícími subjekty dle volebního výsledku.