KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Jan Bartošek: ANO prostřednictvím Babiše jen rozdává a rozdává
Zpět

Jan Bartošek: ANO prostřednictvím Babiše jen rozdává a rozdává

Přidáno 29. 1. 2019
Ilustrační foto
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek se chce stát příštím předsedou strany. Jako jednu z priorit vidí nejen podporu rodiny, ale hlavně poctivou práci, která není postavena na bezhlavém rozdávání peněz, aniž by kdokoli myslel na horší časy. I to zaznělo v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Co byste chtěl změnit v KDU-ČSL? V čem se lišíte od ostatních ohlášených kandidátů?
 
Bavme se o dalším vývoji. Máme na čem stavět a v čem pokračovat – stávající předseda Pavel Bělobrádek stranu stabilizoval, přivedl zpět do sněmovny, za jeho vedení se vyprofilovala další stranická témata. V těch musíme nadále pokračovat, to znamená pracovat v oblasti sociální, ať už se týká dostupného bydlení, v oblasti insolvencí – dát lidem druhou šanci a možnost vystoupit z šedé ekonomiky a beznaděje. Dále  spravedlivé odměňování žen, dalších forem podpory rodiny, sdílených či polovičních úvazků, podpora práce z domova. Klíčová je oblast průmyslu a kvalitního vzdělání, se kterými  úzce souvisí další směřování naší země, na které je samozřejmě navázána oblast prosperity. Zde strana dlouhodobě nemá silné zastoupení a na této odbornosti musíme rychle zapracovat.
Zároveň chci stranu více otevřít. Poslední roky si všímám zájmu lidí z nejrůznějších oblastí o politický život. Oni sami v něm aktivní nejsou, ale mají zajímavé nápady, názory, postřehy, které nabízejí. S nimi chci mluvit, je to jedna z cest, jak stranu posunout dál. Samozřejmostí je vnitrostranická diskuze, nikdo nesmí mít pocit, že jeho názor je marginální.
 
V posledních průzkumech se strana nepohybuje příliš vysoko nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Jak si představujete cílový stav voličských preferencí, kdyby byly volby a čím ho chcete dosáhnout?
 
Stav voličských preferencí je samozřejmě daný atmosférou ve společnosti, rozložením sil ve sněmovně a v neposlední řadě také v médiích. Jen s obtížemi lze čelit hnutí, jehož majitel disponuje mediálním portfoliem od novin přes rádia až k magazínům. Ukázalo se, že je stále velke procento veřejnosti slyší na finanční dary a dárky, ale už se nezajímá, zda na tyto dárky vůbec jako stát máme a zda je vůbec zvládnou zaplatit alespon jejich vnuci. Je složitější vysvětlit racionální opatření, která nesou výsledek až v dlouhodobé perspektivě. O to větší bude frustrace lidí, když peníze na rozdávání dojdou. A vytvoří se prostor pro nového „zachránce“. To je však cesta, kterou my nejdeme, jít nechceme a jít ani nemůžeme. Nemůžeme přece rozdávat, co nemáme, na co nemáme, a zadlužovat tak naše děti a vnoučata. I proto se nyní preference KDU-ČSL pohybují na číslech okolo hranice pěti procent. Neslibujeme zázraky, ale hodně hodně práce. A poctivá práce vždy přinesla dobré plody.
 
Aktuálně Českou republikou rezonuje kauza čínského výrobce elektroniky Huawei, který je považován za potenciální bezpečnostní riziko? Jak se k tomu stavíte a co byste dělal, jako premiér České republiky?
 
Národní bezpečnost a suverenita je naprostá priorota. Odmítám zpochybňování tajných služeb. Výroční zpráva BIS jasně hovoří o aktivitách cizích mocnosti na našem území a bezpečnostním riziku, které to pro nás znamená. Je nutné nastavit jasná pravidla v rámci kritické informační infrastruktuře státu, která zajistí naše bezpečí i v rámci zákona o zadávání veřejných zakázek.
 
Státní zakázky ve strategických oblastech, jako je energetika a obrana by podle vás měly mít jiná pravidla. Jaká je vaše představa? 

Je nutné tato pravidla zjednodušit a umožnit zrychlení celého procesu s velkým důrazem na bezpečnost. V klíčových oblastech státu je nutné ochránit národní zájem a přijmout zákon na ochranu investic, aby nás velké mocnosti netunelovaly kupováním a vyváděním know-how pryč z ČR.
 
Co říkáte na současné fungování zakázek na ministerstvu obrany a na práci ministra Metnara za ANO? Jaký je váš názor na dostavbu Temelína? Je potřebná pro na náš energetický mix a jaký by měl stát konečně zvolit postup? Tato zakázka je tématem již pár volebních období.
 
V letošním roce se ukazuje, že se podaří realizovat důležité akvizice pro armádu ČR, což je po těch letech váhání moc dobře. Ohledně energetiky zastávám názor, že musí stát na energetickém mixu s podporou obnovitelných zdrojů. Osobně podporuji dostavbu jádra. Je to  stále nejčistší zdroj energie. Každopádně případná dostavba musí respektovat bezpečnostni hlediska při výběru případného dodavatele.
 
Preference hnutí ANO se drží dlouhodobě vysoko, nehledě na kauzy, které se kolem hnutí objevují. Čím si to vysvětlujete? Není v tom také nedostatečná schopnost opozice nabídnout lákavou a srozumitelnou alternativu? Nebo chybí silný lídr?
 
Jak jsem zmínil výše, hnutí ANO prostřednictvím premiéra rozdává a rozdává. A pro určitou část voličů je to lákavé. Tito lidé se už neptají, z jakých zdrojů peníze přicházejí, že v období mimořádného růstu nemáme žádné úspory na horší časy, nemáme vyřešenou důchodovou reformu a podobně. Je zřejmé, že až zlaté časy prosperity pominou,  tehdy se ukáže že “král je nahý”. Lidovci pracují na základě reálného politického programu a výsledky jsou vidět až časem. Zodpovědná práce totiž potřebuje hlavně čas. Cesta od zasetí obilí k voňavému chlebu také netrvá tři dny.
 
Dokážete si představit, že byste v budoucnu podporoval vládní spolupráci s Andrejem Babišem?
 
Spolupráce s trestně stíhaným člověkem ve vládě je pro nás limit, na tom se nic nemění.
 
TOP 09 a STAN by chtěly spojovat proevropské strany. Jak se k tomu stavíte?
 
Do budoucna jistě téma k diskuzi i v širším formátu, v tuto chvíli to však je důležité budovat silnou značku KDU-ČSL.
 
Pro odlehčení: A co říkáte na oznámení moderátora mnoha pořadů televize Barrandov Jaromíra Soukupa, že zakládá nové politické hnutí?
 
Odlehčeně: Každý máme nějakého koníčka, a je to dobře:)
 
Máme za sebou symbolické výročí padesáti let od upálení se Jana Palacha? Co si o tomto činu myslíte? A jsme na dobré cestě od sametové revoluce?
 
Čin Jana Palacha je memento, které nepozbylo platnosti a naléhavosti. Takto hraniční čin samozřejmě nemůže být zapomenutý a musí být připomínán; ne však následován. Žijeme v demokratickém systému, který má své chyby a nedokonalosti, ale ty musíme napravovat. Svět kolem nás musíme budovat každodenní poctivou prací, kvalitními vztahy a láskyplnou atmosférou v rodinách. Jsme na dobré cestě, a když se nedařilo, vždycky jsme se z té špatné dokázali vrátit.

Rozhovor vyšel na serveru Fórum24. Dostupný zde