KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Demolice nádražní budovy ve Lnářích byla odložena
Zpět

Demolice nádražní budovy ve Lnářích byla odložena

Přidáno 9. 5. 2020
Ilustrační foto
Stará budova vlakového nádraží ve Lnářích. Která se nachází dva kilometry za obcí ve směru na Kadov, by měla být zbourána. Původně byla demolice zamýšlena již v letošním roce, po jednání obce se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) byl termín oddálen. Zatím na neurčito.
 
Důvod? „V nádražní budově jsou v současné době hlášeni k trvalému pobytu tři lidé. Fyzicky zde žije však pouze jeden člověk, kterému bude podle dohody s vedením SŽDC umožněno v nádražní budově bydlet do konce života. Zbylé dvě osoby se fakticky ve Lnářích nezdržují,“ vysvětlil starosta Josef Honz. Přiznal, že myšlenka zbourání budovy pro něj byla v první moment překvapením. „Pokud však nad situací zauvažuji, docházím k závěru, že hlavní roli zde pravděpodobně hrají především ekonomické důvody. Budova vyžaduje vzhledem ke svému stáří nákladnou údržbu a pokud by se měla prodloužit její životnost, byla by nutná její celková rekonstrukce. Takové náklady jsou však při současné tržní výši nájemného zcela nerentabilní,“ uvedl.
 
Uvažovala obec, že by objekt přešel od SŽDC do její správy? „Jednání i místní šetření s vedením proběhlo. SŽDC nemůže po právní stránce převést budovu na obec bezplatně, to by vyžadovalo výjimku odsouhlasenou na jednání vlády, což není reálné. Navíc by musela být po přechodu budovy pod obec její rekonstrukce podpořena z nějakého dotačního programu. Financovat takovou akci pouze z obecního rozpočtu není za současné situace, kdy dojde k propadu příjmů obcí z rozpočtového určení daní, myslitelné, konstatoval Josef Honz.
 
Budova byla postavena na úrovni standardů bydlení konce 19. století, v bytech chybí základní sociální zařízení. „Pro zajištění moderního bydlení na úrovni 21. století by při rekonstrukci budovy zbyly pouze obvodové zdi. Celková oprava by byla podle mého názoru dražší než výstavba budovy nové. K tomu je nutné vzít v úvahu polohu značně vzdálenou od centra obce, navíc v bezprostřední blízkosti projíždějících vlaků, což by například pro rodiny s malými dětmi nebylo nijak klidné ani bezpečné prostředí,“ přiblížil starosta. SŽDC podle něj do údržby (zachování stávajícího stavu budovy) investuje průběžně, v poslední době byla řešena oprava střechy. „Současný stav budovy odpovídá jejímu stáří, za dobu její existence neproběhly žádné zásadní rekonstrukce.
 
Cestujícím slouží jako ochrana před povětrnostními vlivy nový přístřešek menších rozměrů, odpovídající současnému počtu osob přepravovaných po železnici.
 
 
Článek vyšel v tištěném vydání Týdeníku Strakonicko dne 6. května 2020