KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Českobudějovičtí lidovci podpořili prodej městského podílu letiště kraji
Zpět

Českobudějovičtí lidovci podpořili prodej městského podílu letiště kraji

Přidáno 10. 12. 2019
Ilustrační foto
Zastupitelé krajského města České Budějovice za KDU-ČSL Michaela Kudláčková a Šimon Heller podpořili na pondělním jednání zastupitelstva návrh na prodej 50% podílu města ve firmě Letiště České Budějovice Jihočeskému kraji. Vycházet se přitom bude ze znaleckého posudku, který bude společně zadán.
 
Zastupitel Šimon Heller vysvětlil tento postup odkazem na potřebu najít koncepční řešení nedobrého stavu, který v této společnosti nyní panuje. „Z odprodeje Jihočeskému kraji nejsem nadšen. Nicméně z hlediska řízení je výhodnější, pokud bude vlastnit letiště jediný vlastník, tedy Jihočeský kraj. V českobudějovickém letišti má každý ze spoluvlastníků 50%. Zároveň pouze jeden z nich vlastní všechny pozemky (Jihočeský kraj). “ prohlásil Heller. Zároveň upozornil, že České Budějovice vložily v minulosti do letiště 200 milionů korun a dlouhodobé dopady do rozpočtu města jsou astronomické. „Chybí mně tady debata jak letiště rozlítat a ekonomicky udržet,“ podotýká Heller.
S tím souvisí schválená smlouva o financování letiště na rok 2020. „Vzhledem k vůli letiště prodat byla snaha minimalizovat dopady do rozpočtu v příštím roce. Proto vznikl návrh platit provoz měsíčně a investice čtvrtletně. Pokud tak dojde k dohodě v prvním pololetí, dopad do rozpočtu bude poloviční, případně i nižší. Prostě čtvrtletně zaplatit a pak řešit, jak financovat letiště z městské kasy dál. Proto jsme tento návrh, předložený opoziční ODS, podpořili“ konstatuje Heller. Naopak lidovci nepodpořili návrh Pirátů, který spočíval ve faktickém ukončení dotování letiště v podobě poskytnutí dotace ve výši 1 Kč. „To by znamenalo, že firma zkrachuje a neprodali bychom nic, protože by neexistovala. Proto jsme tento návrh samozřejmě nepodpořili,“ doplňuje Šimon Heller.