KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Bývalý senátor za Strakonice Josef Kalbáč obdržel státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana
Zpět

Bývalý senátor za Strakonice Josef Kalbáč obdržel státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana

Přidáno 30. 10. 2019
Ilustrační foto
PRAHA/STRAKONICE – Významné pocty se dostalo Josefu Kalbáčovi z Třebohostic na Strakonicku, bývalému senátorovi za KDU-ČSL za obvod Strakonice (období 2003 – 2008). V pondělí 28. října, v den státního svátku vzniku samostatného československého státu, obdržel od prezidenta republiky Miloše Zemana státní vyznamenání. Konkrétně Medaili Za zásluhy I. stupně.
 
Co pro vás znamená vyznamenání, které jste obdržel?
Vážím si ho, přišlo v podzimu mého života. Je jakýmsi vnitřním uspokojením z toho, co se povedlo v regionu udělat. Veškerá práce je zásluhou desítek lidí, které znám a s kterými jsem spolupracoval, vyznamenání je oceněním i jejich práce. Bez těchto lidí bych nebyl nic, jsem jen součástí skupiny obětavých občanů, díky jejichž společnému úsilí se podařilo vytvořit hodnoty, které dodnes slouží všem. Zmínil bych již zesnulého Jiřího Vačkáře, s jehož podporou jsem k tomuto vyznamenání dospěl.
 
Bylo pro vás udělení vyznamenání překvapením?
Samozřejmě to bylo překvapení, ale příjemné, když se vám po 30 letech v politické a společenské činnosti dostane takového ocenění. V podzimu života jsem začal vydávat písně, které jsem celý život sbíral. Letos se bude tisknout již 13. díl, oba prezidenti (Miloš Zeman a Václav Klaus) tyto zpěvníky mají. Miloš Zeman se mě v pondělí ptal, kdy vyjde 13. díl. Pozval jsem ho, pokud by měl zájem, že ho příští rok v únoru nebo v březnu budeme křtít. Usmál se s tím, že se může stát, že dorazí. Pan prezident moje aktivity zná už z minulosti, známe se z působení v politice.
 
Kdy jste se dozvěděl, že budete vyznamenán?
Už na jaře přicházeli lidé s tím, že by mě navrhli. Nechtěl jsem, ale nedali si říct a poslali návrh, který podpořil i kraj. Ve Sněmovně jsem však neprošel, ale pak mi bylo oznámeno, že se prezident bude zabývat i odmítnutými návrhy. A zazněl dotaz, zda přijedu, pokud budu vybrán. Načež byla dlouho přestávka. Na začátku minulého týdne přišel dopis a oficiální pozvání s tím, že vyznamenání obdržím.
 
Jak jste si užíval slavnostní večer?
Bylo to příjemné, potkal jsem na Hradě spoustu známých lidí. S některými vyznamenanými se znám, mohli jsme pohovořit a popřát si. Prožít atmosféru ve Vladislavském sále při takové příležitosti, jakým je předávání státních vyznamenávání, a být jedním z oceněných, to je zážitek na celý život. Byl to jiný pohled než z pozice hosta. Dosud jsem seděl vždy ve fóru stovek pozvaných a pozoroval „zdola" dekorování lidí už za prezidentů Václava Havla a Václava Klause. Nyní jsem získal jiný úhel pohledu.
 
 
Rozhovor vyšel v Týdeníku Strakonicko. Dostupný zde.