KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy Bartošek: Na mnichovské konferenci nemáme ani řečníka! Naše bezpečnostní politika je nečitelná
Zpět

Bartošek: Na mnichovské konferenci nemáme ani řečníka! Naše bezpečnostní politika je nečitelná

Přidáno 19. 2. 2018
Ilustrační foto
Mnichovská konference patří k nejvýznamnějším setkáním politiků a expertů k tématu bezpečnosti. I přes původní žádost Andreje Babiše o řečnické vystoupení, nakonec český premiér ze zdravotních důvodů na konferenci nepoletí a posílá za sebe ministryni obrany Karlu Šlechtovou a ministra zahraničí Martina Stropnického. Podle člena Výboru pro obranu Jana Bartoška (KDU-ČSL) absence českých rétorů v Mnichově znamená, že česká zahraniční a bezpečnostní politika je nezajímavá a nečitelná a hraje okrajovou roli v současných evropských debatách o bezpečnosti.

Dnes začíná v Mnichově největší mezinárodní konference o obraně a bezpečnosti svého druhu. Letos jsou potvrzenými hosty například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ukrajinský prezident Petro Porošenko nebo americký ministr obrany James Mattis. Tradičně budou přítomni také vrcholní představitelé německé vlády včetně kancléřky Angely Merkelové. 

Andrej Babiš oznámil už ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády, že v pátek do Mnichova kvůli nachlazení nepřicestuje. Jakou roli v tom hrálo „zamítnutí“ žádosti o zařazení mezi řečníky a zda jeho účast nebyla podmíněna právě povolením na plénu promluvit, nevíme, ale podle Jana Bartoška je absence českých řečníků na akci nejvyššího formátu jen důkazem toho, jak je česká zahraniční a bezpečnostní politika nezajímavá a nečitelná a jak okrajovou roli hraje ČR v současných evropských debatách o bezpečnosti. „ Stejně tak to dokládá, že již léta ČR nedokáže vygenerovat politiky, kteří by byli dostatečně atraktivní na evropské úrovni. Na mnichovské konferenci se samozřejmě nic konkrétního nevyřeší, není k tomu ani určena a nejedná se o oficiální mezinárodní jednání. Je ovšem příležitostí pro uskutečnění bilaterálních jednání, která mohou mít praktický dopad. Nepochybuji o tom, že i česká vládní delegace jich řadu absolvuje. S jakým výsledkem ovšem nelze dopředu soudit,“ uvedl pro Securitymagazín.cz Bartošek. 

Agenda letošního ročníku konference se zaměřuje zejména na budoucí úlohu Evropské Unie jako globálního aktéra a na její vztahy se světovými velmocemi, Ruskem a USA. Na pořad dne se dostanou i zhoršující se vztahy mezi zeměmi Blízkého východu, Situace v KLDR a politický vývoj v oblasti Sahelu v závislosti na Africké migraci. 

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by politické špičky na konferenci neměli opouštět téma migrace. „I když se nám může zdát, že imigrace do Evropy klesá, stále bude pokračovat, a to především z Afriky. Evropa se musí soustředit na ostrahu své jižní hranice,“ upřednostnil toto téma nad ostatní bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Šándor. Podle něj je dalším důležitým tématem také vztah EU a Ruska. „Musíme si uvědomit, že budeme-li chtít najít rozumné řešení s KLDR, budeme k tomu potřebovat Rusko a Čínu.“ 

Člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) však soudí, že by ČR a EU jako celek neměla v Mnichově akceptovat žádné ústupky vůči Rusku,“Tzn. zachovat obchodní sankce, trvat na navrácení Krymu Ukrajině, a přimět Rusy, aby naopak oni konečně dodržovali sankce směrem i ke KLDR, což by měla respektovat i Čína,“ uvedl pro SM Krejza. Podle něj by se také česká delegace měla zapojit do rozhovorů o Syrském konfliktu, který opět nabírá na obrátkách díky vojenským intervencím Turecka a Izraele „V případě syrského konfliktu je třeba nalézt diplomatické řešení, aby se země stabilizovala, neprodukovala další uprchlíky a naopak je mohla přijmout zpět. To znamená odmítnutí tureckého vpádu do oblasti syrského Afrínu, na čemž mimochodem platí shoda všech, včetně Ruska a USA,“ uzavřel.

Na konferenci jako každým rokem dorazí silná účast významných zástupců americké administrativy. Letos to budou ministr obrany James Mattis a poradce pro národní bezpečnost Herbert Raymond  McMaster. Podle Bartoška lze od nich očekávat znovupotvrzení transatlantické vazby v NATO a zároveň apely na zvyšování investic do obrany na straně evropských spojenců. 

Místopředseda Výboru Jan Lipavský (Piráti) ve svém vyjádření pro SM uvedl, že podporuje iniciativy typu PESCO, které by měly zefektivnit a zkvalitnit evropské ozbrojené síly. K podpisu strukturované spolupráce v obraně (PESCO), se v listopadu minulého roku přidalo 23 členských zemí včetně České republiky. Členství k pravidelnému zvyšování rozpočtu na obranu. Stát by přitom měl 20 % svých výdajů směřovat do veřejných zakázek a 2 % na výzkum a technologie.

Mnichovskou bezpečnostní konferenci letos poprvé v její dlouholeté historii zahájí dvojice žen. Úvodní projevy přednesou německá a francouzská ministryně obrany - Ursula von der Leyenová a Florence Parlyová.

Autor: Jan Blažek


Zdroj: Security Magazin (www.securitymagazin.cz)