KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Zabojujme s odpadky ve Strakonicích také v covidové době!
Zpět

Zabojujme s odpadky ve Strakonicích také v covidové době!

Přidáno 15. 2. 2021
Ilustrační foto
Covidová epidemie nás, jak se zdá, ještě jen tak neopustí a dalším z jejích nepříjemných projevů je nárůst objemu komunálního odpadu. Jídelny nevaří, kuchtí se povětšinou doma, nakupujeme pro jistotu opět výrobky v plastech a foliích (přestože zrovna na jejich povrchu koronavirus docela dlouho vydrží) a nedávné vlny nadšení z ekologických projektů i zlepšování odpadového hospodaření tak ustoupily starostem o zdraví, práci, školní výuku a mnoha dalším.
Svoz odpadů zdarma ve Strakonicích ušetří ročně občanům řádově stovky korun. Zůstává ovšem otázkou, zda má také kýžený „výchovný“ nebo chcete-li ekologicky funkční význam. Na minulém jednání zastupitelstva města jsem se dotazoval na částku, kterou svoz odpadů zdarma ročně stojí městský rozpočet. Mělo by jít cca o 5,8 milionů korun. Městský rozpočet to zatím sice ustojí, ale budeme si muset i vzhledem k očekávanému zvýšení „skládkovného“ klást otázku, kde ušetřit jinde. Při pohledu na některá stanoviště kontejnerů po městě je bolestně vidět, že pro mnohé je nadále problém sešlápnout pet-lahev, rozebrat dostatečně kartonovou krabici nebo vůbec vytřídit objemné plasty ze směsného komunálního odpadu.
 
Znovu proto vracím starou strakonickou otázku: mám jako občan města větší nebo menší potřebu třídit, ale také minimalizovat svůj odpad, pokud za jeho svoz nezaplatím? Nevím. Chtělo by to asi sociologický průzkum. Rozhodně zde však můžeme pomoct každý sám. Každá domácnost může minimalizovat svůj odpad a hlavně se o něj řádně „postarat“ – tedy roztřídit, sešlapat a vyhodit vše přesně tam, kam to patří! Na nejbližším jednání zastupitelstva proto navrhnu zakoupení sady třídících tašek. Sami jednu máme, ovšem od rodičů z jednoho jihočeského městečka, kde takové dostali už dávno. Sada žluté, zelené a modré tašky se dá pořídit do 300 Kč. A z vlastní zkušenosti potvrzuji, že to člověka dost dobře a rychle dovychová.
 
Chtěl bych ještě nabídnout jeden praktický tip – nápojové kartony (od mléka, džusů atd.) se dají skvěle využít jako malé domácí sběrnice na bio-odpad. Jednoduše seřízneme horní hranu, která pak funguje (při využití původních růžků) jako víko. Za den nebo dva máme plno a bio-odpad skončí ve své popelnici, zatímco takto druhotně využitý nápojový karton sešlápnutý zase ve svém kontejnteru. Stojí to za pokus.
 
Nenechme covid, aby z nás krom všeho těžkého, co přináší, udělal ještě odpadová čuňátka…
 
PhDr. Miroslav Žitný
zástupce ředitele Gymnázia Strakonice
zastupitel města Strakonice za KDU-ČSL