KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře UNESCO přítěž, či požehnání?
Zpět

UNESCO přítěž, či požehnání?

Přidáno 20. 9. 2017
Ilustrační foto
Problém krumlovské točny se táhne léta a nemá zatím jasné vyústění. Nechat točnu tam, kde je, a riskovat vyškrtnutí Českého Krumlova ze seznamu UNESCO? Či pořídit novou točnu a posunout ji mimo osu zahrady, nebo ji po sezóně vždy odstranit, či ji umístit do nového divadelního traktu zámecké zahrady, a UNESCO uspokojit? 

Takovýto diktát se nám nelíbí, říkají mnozí. UNESCO na jedné straně přináší prestiž, zájem turistů z celého světa a tím i finance, na druhou svazuje a komplikuje život v místě. Takový je obvyklý pohled. Faktem je, že UNESCO nežádá o nic, k čemu by se předtím naše země sama nezavázala. Nelibost UNESCO je zde proto plně na místě, vhodné řešení by se mělo přijmout co nejrychleji, abychom dostáli závazkům a zároveň nepřišli o atraktivitu, která navíc drží rozpočet Jihočeského divadla.

S obavou vyvolanou neznalostí věcí sledují jižní Čechy snahu Třeboně o zápis Třeboňského rybníkářského dědictví na seznam UNESCO. Omezení podnikání, hospodaření a „šikana“ ze strany památkové péče jsou jen některé z mnoha argumentů vznášených odpůrci tohoto úsilí. UNESCO však bude v budoucnu „pouze“ striktně ctít dohodu s Českou republikou. Dobře připravená nominace a zápis na seznam UNESCO mohou být tedy pro oblasti, jako je Třeboňsko, pravým požehnáním.

Terezie Jenisová
starostka Třeboně