Před třemi roky začala na Třeboňsku působit Hospicová péče sv. Kleofáše Třeboň, o.p.s. Hospic poskytuje tzv. paliativní péči, zaměřenou na úlevu od bolesti fyzické, psychické, sociální i duchovní, kterou přináší nemoc ve svém posledním stadiu.
Hospicová péče je poskytována v lůžkových zařízeních, nebo prostřednictvím domácích hospiců. Klient zůstává ve svém prostředí, kam dojíždějí pracovníci hospice, je v kontaktu se svými nejbližšími, kteří o něj pečují. Hospicová péče přichází tehdy, pokud již byly vyčerpány veškeré možnosti kurativní léčby. Téma je samo o sobě těžké, pro mnoho lidí nepříjemné až nepřijatelné. Od počátečních předsudků si domácí hospic sv. Kleofáše získává stále větší důvěru nejenom rodin, kterým podá víc, než pomocnou ruku. Také se snažíme pomoci. Město Třeboň zdarma zapůjčilo prostory pro kontaktní místo hospice, pro charitativní obchůdek i sklad kompenzačních pomůcek. Ač nejsme zřizovatelem, podporu dáváme i finanční - pro letošní rok máme v rozpočtu 150 000 Kč pro hospic. KDU-ČSL myšlenku hospiců a jejich fungování podporuje trvale. V rovině sociální i duchovní jde o naplnění potřeb umírajícího i jeho rodiny. Hospicová péče myslí nejen na problém těch, co odcházejí, ale i těch co zůstávají.
O zakotvení v legislativě se hospice snaží řadu let. První český hospic byl otevřen v roce 1995 v Červeném Kostelci. Až v roce 2006 bylo po interpelaci KDU-ČSL do zákona o veřejném zdravotním pojištění doplněno ustanovení týkající se hrazení služeb paliativní léčby alespoň v lůžkových hospicích. Péče stojí denně průměrně 2 000 Kč. Pojišťovna hradí 50-60 % zdravotní služby. Financování sociální složky vyřešeno není. Část péče zaplatí klient, část pokryjí dotace, někdy sponzorské dary. Domácí, neboli mobilní, hospice jsou na tom ještě hůře. Žijí v neustálé nejistotě další existence, neboť na zařazení do zákona stále čekají. Hospice jsou navíc v drtivé většině nevládní neziskové organizace, které nemají svého zřizovatele (obec, kraj apod.). Po nedávném setkání regionálních hospiců na půdě Krajského úřadu Jihočeského kraje se začíná rýsovat posun alespoň na krajské úrovni. Kraj by se mohl podílet na financování sociální služby hospiců.
Věřím, že tomuto složitému tématu začnou naslouchat i kompetentní představitelé ve vysoké politice, že se povede otevřít širší debatu k hospicové péči na nejvyšší úrovni a že se podaří napřímit cestu i domácí hospicové péči tak, aby bylo dostupná pro všechny, kdo ji potřebují.
Terezie Jenisová (KDU-ČSL), starostka města Třeboň