KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře STOP nekvalitním ochranným pomůckám ze zahraničí!
Zpět

STOP nekvalitním ochranným pomůckám ze zahraničí!

Přidáno 2. 3. 2021
Ilustrační foto
Hodně z nás v posledních dnech kupovalo respirátor. Víte, že některé nemají povinnou certifikaci CE a mohou být nejen neúčinné, ale také nebezpečné pro vaše zdraví? Prodávají se tu “napodobeniny“ respirátorů, výrobky bez uvedení normy CE, chybí české návody a vysvětlení použití atd.
 
 
Jak se to mohlo stát, když u nás je norma skoro na všechno? V loňském roce, když byl nedostatek ochranných pomůcek, stát udělil výjimku – což je pochopitelné – že dodavatelé těchto výrobků nemusí žádat o řádnou certifikaci. Výjimka byla ovšem jen na tři měsíce. Uplynul rok a stále se u nás prodávají výrobky, aniž by měly danou certifikaci. Nejde přitom o složitý, dlouhý či nákladný proces. Jde jen o to, aby byl tento výrobek řádně zkontrolován a posouzen.
 
A v tom je zřejmě zakopaný pes. Nechci, aby naši lidé kupovali šunty. Chci, aby se u nás podporovaly české firmy s českými výrobky, které jsou jedny z nejkvalitnějších, které se ve světě vyrábějí. To je pro mě cesta, kterou musíme jít.
 
Obrátil jsem se na pana premiéra, ministra Havlíčka a paní ministryni Schillerovou, a požádal je o oficiální vyjádření k tomu, že se u nás stále prodávají nekvalitní výrobky – většinou ze zahraničí – a ještě k tomu jako bonus, místo postihu, jsou nově i tyto výrobky osvobozeny od DPH.
 
Ing. Jan Bartošek
poslanec a místopředseda KDU-ČSL