Zpět

Řemeslo má zlaté dno

Přidáno 9. 3. 2016
Ilustrační foto
Nedávná studie odhalila vzrůstající zájem o řemeslné učební obory. Mladí absolventi základních škol podle ní preferují vyučení se zámečníkem, nástrojařem či elektrikářem stále více na úkor kadeřníků, číšníků či aranžérů. Přesto však celkový podíl nově přijímaných učňů klesá. Nemylme se však, že by to bylo pro vzrůstající zájem o střední školy s maturitou. Pokles je způsoben spíše trvajícím nižším počtem absolventů celkově. Víme však, že během následujících pěti let bude tento trend zvrácen postupným příchodem silnějších ročníků.
Větší zájem o řemesla je jistě dobrá zpráva. Vždyť nezájem o učební obory v posledních letech způsobil zásadní nedostatek řemeslníků na trhu práce. Je vidět, že společenská atmosféra dle hesla „všichni aspoň maturitu“ je tatam. Naopak začínají mladí lidé i jejich rodiče zjišťovat, že pracovat rukama není žádná ostuda, a především při dobré a poctivé práci lze očekávat i slušné živobytí.

Společenské podmínky jsou tedy příhodné. Nyní je na tahu politická reprezentace na krajích, která se v minulých letech ovšem chovala zcela obráceně, než je radno. Na snižující se zájem uchazečů reagovala omezováním finančních prostředků na provoz škol a dokonce i jejich nekoncepčním slučováním a snahou centralizovat školní zařízení. Příkladem budiž nesmyslné sloučení průmyslové školy a „učňáku“ ve Strakonicích. Spolupráce se zaměstnavateli též vázne.
Stále platí, že řemeslo má zlaté dno, i v čase Facebooku a Twitteru. Příští krajská reprezentace by na to měla pamatovat, už proto, aby jí měl jednou kdo opravit rozbité topení či vodovod.

Mgr. Vladimír Hanáček, předseda Mladých lidovců a okresní předseda KDU-ČSL Strakonice