KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Rekonstrukce bývalé ubytovny v Blatné stála 30 milionů. Město ji proměnilo na třicet bytů, které pro
Zpět

Rekonstrukce bývalé ubytovny v Blatné stála 30 milionů. Město ji proměnilo na třicet bytů, které pronajímá

Přidáno 12. 3. 2020
Ilustrační foto
BLATNÁ – První nájemníky už má bývalá ubytovna Tesly v ulici Boženy Němcové, která v uplynulých měsících prošla rekonstrukcí. Ta trvala rok a půl. Začala v červenci 2018 a skončila loni v prosinci, přesně podle harmonogramu. Kolaudace se uskutečnila letos 23. ledna. Investorem bylo město, jež nemovitost zakoupilo v listopadu 2016 a proměnilo někdejší ubytovnu na klasické byty. „Nejvíce mě těší, že se podařilo uspokojit jak rodiny s dětmi, tak jednotlivce,“ prohlásila starostka Kateřina Malečková.
V jakém stavu byla budova před rekonstrukcí, jak dlouho se do ní neinvestovalo?

Ubytovna byla uvedena do provozu v roce 1983, přičemž výstavba probíhala – včetně stavebního řízení – podle dostupných informací patrně v letech 1976 až 1983. Objekt byl postaven jako ubytovna dle typizovaného projektu s kapacitou 120 lůžek. Ubytovna fungovala v podstatě jako „svobodárna", respektive ubytovací dům pro zaměstnance společnosti Tesla. Asi v roce 2000 proběhla rekonstrukce kotelny spočívající v osazení nových plynových kotlů. Na objekt byl v lednu 2016 zpracován průkaz energetické náročnosti budov, který ho zařadil do kategorie „E" jako stavbu nehospodárnou, přičemž hlavním nedostatkem byla obálka budovy, to znamená absence zateplení a staré okenní výplně. Rekonstruován původním majitelem byl pouze střešní plášť a rozvody vody.
 
Co všechno bylo nutné přebudovat, jak velký zásah do budovy byl potřeba?

Asi nejvýstižnější je odpověď, že z původní stavby zůstaly pouze obvodové a nosné zdi a vše ostatní prošlo celkovou rekonstrukcí. Došlo ke změně obytných dispozic, výměně elektroinstalace, vodovodních rozvodů, rekonstrukci výtahu, výměně oken, zateplení budovy. Každý byt má novou koupelnu a WC, kuchyňskou linku se spotřebičem. Byly osazeny nové dveře, položeny nové podlahové krytiny. Prostě nový dům.
 
Kolik si rekonstrukce vyžádala peněz a z jakých zdrojů byla financována?

Nemovitost město zakoupilo a rekonstruovalo z vlastních zdrojů. Celková částka, kterou si oprava domu vyžádala, činila přibližně 30 milionů korun včetně DPH.
 
Za kolik město budovu koupilo? Bylo to za účelem bydlení, nebo se zvažovalo i jiné využití?

Budovu město zakoupilo za 11,4 milionu korun včetně DPH. Vzhledem ke skutečnosti, že o ni měly zájem i společnosti, které se zabývají ubytováním agenturních zaměstnanců, hrozilo, že by se centrum města mohlo stát spíše místem, kterému se budou všichni vyhýbat. Ostatně tuto situaci jsme znali, neboť budova do doby odkupu sloužila právě k tomuto účelu. Od samého začátku bylo jediným záměrem města budovu zrekonstruovat a provozovat jako bytový dům spolu s pronájmem nebytových prostor v prvním a druhém nadzemním podlaží. Zde jsou vyčleněny prostory pro služebnu Městské policie Blatná, ta jí využívá od roku 2018, kancelář Správy bytů a tepelného hospodářství, jež se nastěhuje v prvním pololetí roku. V současné době jsou vyhlášeny záměry na pronájmy nebytových prostor například pro lékaře nebo pro nájemce obchodu. Rádi bychom všechny prostory obsadili do května. Jsou zde i prostory obchodu s tiskovinami a drobným zbožím, čekárnou, toaletou pro cestující využívajících autobusovou dopravu a kancelář pro dopravce, který zde bude poskytovat informační servis pro cestující.
 
Jaké bytové jednotky nyní budova nabízí a jaká je aktuální obsazenost?

V pěti patrech se nachází 30 bytů, tedy na každém šest bytů. Vždy jeden byt 3+kk, jedna garsoniéra a čtyři byty 2+kk. O tyto byty se navýšil bytový fond města a přidělovány byly dle schváleného pořadníku radou města 12. února. Přiděleny byly všechny, první nájemníci si je již převzali a mě nejvíce těší, že se podařilo uspokojit jak rodiny s dětmi, tak jednotlivce. Nájemné bylo stanoveno na částku 60 korun za metr čtvereční.
 
Jakým způsobem probíhalo přidělování bytů, jak o ně mohli zájemci žádat?

Přidělování bytů nemělo žádný jiný scénář než v případě ostatních obecních bytů. Jediný rozdíl byl v tom, že se přidělovalo více bytů najednou, což je samozřejmě administrativně náročné především pro pracovníky Správy bytů a tepelného hospodářství. Žádost o byt si může podat každý občan, který vyplní žádost a doloží patřičné doklady. Podmínky pro zařazení do pořadníku včetně bodového hodnocení každé žádosti je možno najít na webových stránkách města Blatná.
 
Rozhovor vyšel v týdeníku Strakonicko. Dostupný zde.