Výše výkupních cen mléka je velmi neutěšená a nelze se divit, že jejich klesání způsobuje chovatelům skotu už existenční problémy. Volání po rychlých opatřeních je proto zcela oprávněné. Ministerstvo zemědělství realizovalo v roce 2015 dotační program na podporu producentů mléka v režimech jakosti. Spuštění další dotační podpory po vzoru mimořádných opatření v loňském roce se připravuje i pro rok letošní. Jde o dotační tituly v rámci Programu rozvoje venkova, zaměřené na životní podmínky dojnic. Společně s podporou chovu prasat by zde celková alokace pro rok 2016 měla dosahovat 600 mil. Kč.
Dotační podpora má význam směrem k sanaci bezprostředních škod v souvislosti s propadem výkupních cen. Aby však byla podpora efektivní, musí být provázena dalšími opatřeními. Patří mezi ně dočasné navýšení podpory soukromého skladování másla a SOM, boj proti nekalým obchodním praktikám a v rámci pomoci zemím třetího světa (i v kontextu uprchlické krize) například i podpora přímého odbytu mléčných produktů v rámci rozvojové pomoci. Producenti často volají po regulaci výkupních cen. Ministerstvo samozřejmě nemá žádné nástroje, jak ceny regulovat, ale na Radě EU zazní návrh na revizi intervenčních cen na společném trhu.
A v neposlední řadě hodlá ministerstvo podporovat sdružování chovatelů do odbytových družstev, skrze něž můžou snáze čelit požadavkům obchodních partnerů. Mnozí zemědělci k nim mají odpor, jelikož v nich vidí jistý relikt dob před rokem 1989. To je však omyl. Dobrovolné sdružování do odbytových družstev jako přirozené podpůrné struktury zemědělské prvovýroby má i u nás prastarou tradici a jejich zakládání podporoval již Antonín Švehla. Je třeba tyto tradice oprášit a bude jistě líp.
Vladimír Hanáček, asistent poslance Mariana Jurečky, předseda Mladých lidovců