KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Pro poctivé strakonické rodiče je každá tisícovka dobrá
Zpět

Pro poctivé strakonické rodiče je každá tisícovka dobrá

Přidáno 1. 7. 2022
Ilustrační foto
„Děti si neděláme pro peníze,“ říká vedení města. Na středečním zastupitelstvu jsem tento argument, bohužel, neslyšel poprvé. Jde o příspěvek na nově narozené děti ve Strakonicích – nové „občánky“. Kdyby rada města ponechala výši příspěvku na nově narozené dítě na zaběhnutých 5 000 Kč, mohl Jihočeský kraj dorovnat dalších 5 000 Kč a rodina by tak dostala v součtu 10 000 Kč. Nestalo se a už se to tu řešilo. Rada města příspěvek města nečekaně snížila na 2 500 Kč s tím, že kraj tedy na základě smlouvy doplatí 2 500 Kč a bude to dál stejné. Jenže to mohl být dvojnásobek. 
Když jsme se problému na květnovém zastupitelstvu s kolegyní opoziční zastupitelkou dotkli, slyšeli jsme od prvního místostarosty města argumenty, že kraj má asi na rozhazování a že se město snaží předejít „příspěvkové turistice“. Už minule jsem upozornil, že takové případy „příspěvkové turistiky“ mohou být v řádech jednotek, možná pár desítek. Vedení města žádná taková konkrétní čísla v tu chvíli nemělo a ani aktuálně nemá. Proto dle mého není možné zbytečně poškodit stovky poctivých rodičů. Město prostě mohlo zůstat na svém a kraj by přidal jednou tolik.
 
Ve středu 29. června byla na závěr zastupitelstva problematika otevřena znovu. Diskuse ovšem byla ostřejší. Zopakovali jsme z opozice, proč je to škoda (viz výše). Proti tomu ovšem od vedení města zazněly opět a několikrát, pro mne osobně až urážlivé, argumenty o „nedělání dětí pro peníze“, o populismu vedení Jihočeského kraje nebo dokonce o tom, že jsou, cituji „i matky, které peníze prochlastají“. Musel jsem se proti takovým slovům důrazněji ohradit a upozornit, že není možné urážet na úkor nepodložených odhadů o „příspěvkové turistice“ již zmíněné stovky běžných a poctivých strakonických rodičů, pro které je zrovna letos prostě každá tisícovka dobrá. Stačí vnímat, kolik stojí obyčejný kočárek, pleny, sunar atd.; inflace rostla výrazně už koncem minulého roku. Děti si opravdu „neděláme pro peníze“. Možná nejsem zdaleka sám, koho samotná fráze o „dělání dětí“ z etických důvodů prostě uráží a odmítám něco takového poslouchat na veřejném jednání zastupitelstva města. 
 
 
Závěrem už jen dodám, že jsem zde i na zastupitelstvu argumentoval bez jakýchkoli invektiv, což by mělo být standardem při jakékoliv solidní diskusi.
 
PhDr. Miroslav Žitný
zastupitel města Strakonice za KDU-ČSL