KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Přímý pohled Josefa Hermanna
Zpět

Přímý pohled Josefa Hermanna

Přidáno 8. 10. 2017
Ilustrační foto

Občas opakovaně slýchávám, že KDU-ČSL je strana, která jde po každých volbách do koalice s každým. Hlavně aby byla u moci, ať už volby vyhraje pravicová či levicová strana. 

Musím se tomu klišé v duchu usmívat. Předně je třeba říci, že „lidovci“ nikdy nejdou do vlády s nedemokratickou či jakoukoliv extremistickou stranou. To nám nemůže nikdo vytýkat. KDU-ČSL je typickou středovou stranou. Její středovost vychází z hodnot, na kterých křesťansko demokratická politika stojí. Jsou-li jimi, jak už vyplývá z názvu, křesťanské hodnoty, nemůže sdílet ani vyhraněné pravicové postoje s akcentem na přílišný individualismus, ale ani ty levicové, směřující k socialismu, jež nám ukázal a nadále ukazuje, že je neživotaschopným uspořádáním společnosti.

Plody politiky založené na křesťanských, resp. obecně lidských hodnotách, jsou nejpatrnější v sousedním Německu v podobě tzv. sociálně tržního hospodářství. Úspěch a prosperita našich západních sousedů nemůže nenechat nikoho na pochybách o tom, že křesťansko demokratická politika dokáže být politikou „zlaté střední cesty“. K pozici, kterou má v Německu CDU/CSU máme u nás hodně daleko. Důvodů je celá řada. Stále ale doufám, že najdeme cestu, jak i v naší zemi oslovit větší kvantum voličů a že se nám podaří hrát významnější roli, než je tomu doposud.

Přeji nám, KDU-ČSL lepší volební výsledek než v posledních parlamentních volbách, ale daleko víc přeji naší zemi, aby přišlo k volbám co nejvíce voličů a aby svým hlasem zabránili tomu, že nám bude příští čtyři roky vládnout ANO v čele s Andrejem Babišem spolu s extrémistickými stranami napravo či nalevo. To by mohlo být pro naši stále nezralou demokracii osudové. Přijďme proto k volbám v co největším počtu a volme demokratické strany.

Josef Hermann
místostarosta Českého Krumlova