KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Podpora pro OSVČ: odpustit pojistné do konce roku
Zpět

Podpora pro OSVČ: odpustit pojistné do konce roku

Přidáno 7. 8. 2020
Ilustrační foto
Vláda na jaře vyhlásila opatření, napomáhající podnikatelům a živnostníkům přečkat těžké časy v souvislosti s dopady pandemie Covid 19 a udržet zaměstnanost. Správnost takových kroků je jednoznačná. Málokdo by rozporoval, že v těžkých časech musí stát aktivně podpořit ekonomiku. Přesto je však třeba po půl roce znovu vyhodnotit situaci.
Pro OSVČ bylo kromě jednorázového kompenzačního bonusu (tzv. pětadvacítky) obrovskou pomocí hlavně odpouštění odvodů na zdravotní a sociální pojištění. OSVČ tak byly na půl roku (od března do srpna 2020) zcela zproštěny povinnosti hradit povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V září má toto opatření skončit a OSVČ mají pojistné znovu začít platit. Je však na místě si odpovědět na otázku, zda je po půl roce situace natolik příznivá, že můžeme spokojeně konstatovat, že jsme krizi překonali a živnostníci mají již znovu další zakázky a z nich plynoucí výdělky či nikoliv.
 
Vzhledem k výraznému poklesu české ekonomiky ve druhém kvartále, přetrvávajících omezeních v některých sektorech hospodářství i nejistotě do podzimních měsíců s možným nástupem druhé vlny pandemie je třeba vnímat, že dopady této situace nejsou jen na větší firmy a zaměstnance, ale i na živnostníky. Mnoho z nich stále nemá dostatek zakázek. Navíc provozní náklady se nezmenšily. Místo vyplácení finanční podpory je proto odpuštění povinných záloh snadným a rozumným krokem, jak OSVČ podpořit.
 
Vláda uvažuje o prodloužení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku. Kontroverze kolem tohoto nastavení, kdy stát fakticky vyplácí peníze lidem, kteří nepracují, a mnozí ekonomové zleva i zprava se proto obávají postupného poklesu pracovní morálky značné části lidí, navíc tak říkajíc státem řízeného, tu pomiňme. Podstatné je ovšem to, že zatímco zaměstnance takto stát masivně podporuje za daleko větší náklady, živnostníkům podporu prodloužit nechce. Přitom výpadek příjmů státního rozpočtu za odpuštěné pojistné je jen cca 2,5 miliardy korun měsíčně, což i ve zvýšeném schodku státního rozpočtu nejsou žádné horentní částky, které by navíc stát měl být schopen ušetřit jinde, především sám na sobě, na svém vlastním správním aparátu.
 
Proto je zcela žádoucí zamyslet se nad tím, jestli by podpora OSVČ formou odpuštění povinných záloh na pojistném taktéž neměla být prodloužena až do konce roku 2020. Udělejme něco málo pro živnostníky! Zaslouží si to!
 
 
PhDr. Vladimír Hanáček, Ph.D.
politolog, předseda OV KDU-ČSL Strakonice