KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Novinky v písecké MHD pomohou občanům
Zpět

Novinky v písecké MHD pomohou občanům

Přidáno 8. 1. 2021
Ilustrační foto
Od neděle 13.12.2020 došlo došlo k významným změnám MHD s řadou novinek. Kromě přímých spojů je to možnost přestupů, které lze realizovat kdekoliv, ale na zastávkách Nemocnice a Bundovcova je celá řada spojů, které mají garantovaný přestup, to znamená, že na sebe návazné autobusy čekají. Součástí uvedeného systému jsou přestupní časové jízdenky, které platí 45 minut a jejich cena se nezměnila. 
Jaké je praktické využití přestupních jízdenek? Kromě klasického přestupování z linky na linku je možné využít přestupní jízdenku například na lince 6, na níž je možné je některými spoji ze zastávky Na Houpačkách na konečnou a pokračovat navazující linkou ve směru zastávka Nemocnice a Autobusové nádraží, Hradiště, aniž by musel cestující vystoupit z vozu. Není to samozřejmě možné u všech spojů, ale u těch, které bez přestávky pokračují dále, to jde.
 
Další novinkou je zajíždění malého autobusu na lince 6 na Velké náměstí, kde byla obnovena zastávka nedaleko radnice. Cestující mohou využít tohoto spoje, který jede z Václavského Předměstí okolo celého města, přes centrum a nádraží až na Hradiště. Věřím, že tato změna časem pomůže snížit dopravní zatížení centra města a umožní také seniorům snazší dopravu na Velkém náměstí. Chtěl bych touto cestou požádat řidiče, kteří na této zastávce na náměstí nebo i na jiných zastávkách občas zaparkují, aby byli ohleduplní a neblokovali autobusu příjezd. Nejen že za to hrozí pokuta, ale navíc stěžují řidičům MHD jejich práci a doplácejí na to nejvíce senioři, kteří při zastavení autobusu mimo nástupní hranu musí překonávat velkou výšku při nástupu a výstupu. Děkuji všem účastníkům provozu, kteří dodržují pravidla a jsou ohleduplní.
 
Novinkou v MHD je také každodenní zajíždění linky na zastávku Lesní hřbitov. Jízdní řády vyšly v brožurce, kterou vydala destinační společnost Píseckem. Získat jí můžete u řidičů MHD, na podatelnách MěÚ Písek, v Infocentru a na kontaktních místech společnosti Busem.
 
Jelikož je struktura MHD celá nově postavena a jsme limitováni celou řadou faktorů, jako například maximální možný nájezd kilometrů, šířkové poměry komunikací, možnosti umístění zastávek, ale taky návaznosti oběhů v koordinaci s povinnými pauzami, je možné, že některé spoje nejsou dostatečně zajištěny. Proto byla zřízena emailová adresa mhd@mupisek.cz, kam můžete posílat své náměty a požadavky. K dispozici je i telefonní linka 382 330 643 se záznamníkem, na níž můžete namluvit své připomínky. Veškeré podněty občanů k MHD budou průběžně vyhodnocovány a při revizi jízdních řádů budou dle možností a priorit zařazeny do jejich změny.
 
Závěrem chci vám všem popřát do nového roku pokoj do srdce a alespoň maličkou radost každý den.
 

Ing. Petr Hladík
první místostarosta města Písku