KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Nové partnerství: Jihočeský kraj & Mykolajivská oblast na Ukrajině
Zpět

Nové partnerství: Jihočeský kraj & Mykolajivská oblast na Ukrajině

Přidáno 27. 3. 2023
Ilustrační foto
Hned v ten den, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, jsem navrhl rozvázat spolupráci našeho kraje s ruskou Sverdlovskou oblastí. Teď přišel čas napsat “B” a uzavřít spolupráci s Mykolajivskou oblastí na východě Ukrajiny. První oblastí, kterou ruští okupanti přes brutální bombardování nikdy nedobyli. Oblastí, která má obrovský potenciál a nyní zásadním způsobem pomáhá sousednímu Chersonskému regionu.
 
 
Zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek 23. března na můj návrh schválilo memorandum o naší vzájemné spolupráci a já za to kolegům zastupitelům děkuji. Předcházelo tomu několik měsíců příprav - navázání politických kontaktů díky organizaci Paměť národa, dopis od gubernátora oblasti Vitalii Kima s žádostí o spolupráci, naše reakce, příprava memoranda. To je ale jen začátek. Memorandum je pomyslným klíčem, který otevírá dveře pro dlouhodobou politickou i ekonomickou spolupráci našich regionů, našich obyvatel a našich firem.
 
V podpoře Ukrajiny musíme vytrvat, protože brání nejen sebe, ale i nás. Zároveň musíme myslet dopředu, a i proto memorandum obsahuje bod o naší regionální spolupráci při postupné integraci Ukrajiny do EU.
 
Věřím, že společná cesta Jihočeského kraje a Mykolajivské oblasti přinese mnoho dobrého. Tímto jsme na této cestě udělali první krok!
 
 
Mgr. František Talíř
první náměstek hejtmana Jihočeského kraje