KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Až najdeš lásku, co neslouží tobě, ale ty jí
Zpět

Až najdeš lásku, co neslouží tobě, ale ty jí

Přidáno 22. 5. 2022
Ilustrační foto
Rostoucí míra inflace nás zasahuje všechny. Mocní i běžní lidé jsme se dostali na rozbouřené moře ekonomické neprosperity v subtilní malé bárce. Nadto námi otřásají hrůzy války na Ukrajině. 
Je snadné upadnout do strachu z chmurné budoucnosti.

A přesto můžeme neupadnout! V hospicích máme důvod k naději. A zkušenost s ní. Jak by asi svět hleděl a řešil ekonomické obtíže, válku a násilí, pokud by měl naše oči a zkušenost? Kdy dáváme pacientům „jen“ 3 sliby - nebudou trpět nesnesitelnou bolestí, za každých okolností bude respektována jejich lidská důstojnost a v posledních chvílích nezůstanou sami. Toto lidské minimum může být inspirací k léčbě neduhů širší společnosti. Kdyby s hospicovými hodnotami souzněli mocní, věřím, že by nebylo ani války na Ukrajině. Neustoupíme z nich a nakazíme jimi svět! Že to nejde? Jde. Jen vytrvat. Už je to odzkoušené: „Nejdřív vás ignorují. Pak se vám smějí. Potom s vámi bojují. A nakonec vyhrajete!“ (Mahátma Gándhí, +1948)

Ještě existuje další nástroj. Vybavují se mi slova svébytné folkové šansoniérky, jež nejraději zpívá písně trpících národů, Máši Kubátové. Ta mohou být zamyšlením a lékem na výše zmíněné obavy. Každého z nás.

Až najdeš lásku, co neslouží tobě, ale ty jí,
až přijmeš pouto, které váže a přece neubíjí,
až v samotě dohoří tvůj ve mně vznícený stín,
tak potom mě musí být o tebe víc, a ne o sebe míň.
 
 
PhDr. Et. Mgr. Robert Huneš, MBA.
ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích
prezident Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče ČR
 
Článek vyšel na osobním blogu Roberta Huneše. Dostupný zde.
.