KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zprávy V Dubném otevřeli nový bytový dům pro seniory
Zpět

V Dubném otevřeli nový bytový dům pro seniory

Přidáno 13. 1. 2023
Ilustrační foto
V Dubném na Českobudějovicku žije zhruba 1700 obyvatel. Nevelká obec však zažívá dynamický rozvoj. Jedním z příspěvků k takovému rozvoji byla i výstavba bytového domu pro seniory, jenž byl slavnostně otevřen v sobotu 7. ledna 2023.
„Je to určitě služba pro naše občany, ale nejen pro ně. Je to i pro spádové obce okolo a byli jsme přesvědčeni, že to tak má být. Jsme ještě poměrně malá obec, ale našimi stavbami, což je základní škola i tento dům pro seniory, jsme se přiblížili v podstatě městu,“ sděluje s hrdostí starostka Dubného Božena Kudláčková (KDU-ČSL).
 
V domě je 22 bytových jednotek. Devatenáct je jich pro jednotlivce a tři jsou určené dvojicím. Celkem se do domu vejde 25 seniorů. „Mají kuchyňskou linku, sporák, v předsíni odkládací šatní skříň a plně zařízenou koupelnu. Takže když si senior přiveze postel, stůl, židle, skříňku, tak se bydlí,“ dodává starostka Kudláčková.
 
Stavba trvala rok a projekt zahrnoval jak výstavbu domu samotného, tak další okolní úpravy. „Je to stavba domu plus základní technické vybavení, což je rozšířená příjezdová komunikace, chodník, veřejné osvětlení, prodloužení kanalizace a vodovodu. Zbývají ještě terénní úpravy okolo,“ vysvětluje starostka.
 
Celkové náklady na stavbu domu se vyšplhaly na 53 milionů korun. „Nicméně 12 210 korun jsme dostali dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj z programu Pečovatelské domy – podpora bydlení, dalších 12 milionů jsme financovali ze svého rozpočtu a zbývajících 30 milionů jsme pokryli úvěrem ze Státního fondu podpory investic (SFPI), který bychom měli splácet třicet let, nicméně jsme rozhodnutí, že to budeme splácet rychlejším tempem,“ zdůrazňuje starostka Kudláčková. Většina bytů je nyní již obsazena.